Gala nagrody "Ślad 2008"

KAI/a.

publikacja 08.04.2008 11:21

Ks. Marek Gancarczyk, Dariusz Karłowicz i Józef Majewski to tegoroczni nominowani do Nagrody im. Biskupa Jana Chrapka "Ślad". Nagroda przyznawana jest ludziom mediów przyczyniającym się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu.

Wręczenie nagrody odbędzie się w sobotę 12 kwietnia podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Przewodniczącym Kapituły Nagrody "Ślad" jest sen. Krzysztof Piesiewicz.

W tym roku przyznany będzie też „Ślad” Diamentowy – specjalna nagroda wręczana co kilka lat za dorobek publicystyczny i dziennikarski realizowany w skali całego życia.

Ks. Marek Gancarczyk uzyskał tegoroczną nominację "za niezwykłą energię i wytrwałość w prowadzeniu Tygodnika Katolickiego, który plasuje się w pierwszej trójce polskich tygodników opiniotwórczych".

Dariusz Karłowicz uzyskał nominację "za znakomitą publicystykę, wrażliwość społeczną i umiejętność wykorzystywania wiedzy marketingowej w budowaniu solidarności z najbardziej potrzebującymi".

Józef Majewski został nominowany "za wysoką kompetencję w przybliżaniu polskiemu czytelnikowi skomplikowanych współczesnych sporów teologicznych i udane łączenie pracy naukowej z twórczością publicystyczną".

Nagroda "Ślad" ma upamiętniać postawę zmarłego w 2001 roku bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!"

Głównego laureata tegorocznej Nagrody "Ślad" poznamy podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zwycięzca odbierze statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły i 10 tys. zł. Uroczystość odbędzie się 12 kwietnia (sobota) o godz. 17.30.

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono współpracujących z nim wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Przewodniczącym Kapituły Nagrody "Ślad" jest senator Krzysztof Piesiewicz.

Nagroda "Ślad" ma upamiętniać postawę zmarłego w 2001 roku bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!"

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody "Ślad" byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając i Szymon Hołownia.

Pierwszym – i jak dotąd jedynym – laureatem „Śladu” Diamentowego jest Tadeusz Mazowiecki.

Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Od ubiegłego roku gospodarzem gali jest nowy metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Sponsorem Nagrody "Ślad" im. Bp. Jana Chrapka jest Narodowy Bank Polski, zaś współorganizatorem gali Miasto Stołeczne Warszawa.