Ad limina z Haiti

Radio Watykańskie/a.

publikacja 10.03.2008 13:24

Ojciec św. przyjął na audiencji arcybiskupa Cap-Haitien, Louisa Kébreau. Hierarcha ten jest przewodniczącym episkopatu Haiti, który rozpoczął wizytę "ad limina Apostolorum".

Haiti zajmuje zachodnią część wyspy dawniej zwanej Hispaniolą, a także kilkadziesiąt mniejszych i większych wysp na Morzu Karaibskim. Na wschodzie graniczy z Dominikaną. Jest to kraj jedenastokrotnie mniejszy od Polski. Liczy niemal 9 mln mieszkańców. 80 proc. z nich należy do Kościoła katolickiego, a 16 proc. do wspólnot protestanckich. Haiti jest najstarszym niepodległym państwem w Ameryce Środkowej. W 1804 r. ogłosiło swą niezależność od Francji. Obecnie kraj ten charakteryzuje się dużą niestabilnością polityczną i fatalną, stale pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Jest to jedno z najbiedniejszych państw świata. Ok. 80 proc. społeczeństwa żyje w skrajnej biedzie. Niemal 70 proc. pracuje w rolnictwie, przy czym większość w małych przydomowych gospodarstwach, zatrudniających ogółem niemal dwie trzecie aktywnej siły roboczej. Kościół w tym kraju liczy dziewięć diecezji. W każdej z nich odczuwalny jest dotkliwy brak kapłanów, a przeciętnie na jednego księdza przypada od 7 do 13 tys. wiernych.

„W tej chwili Kościół w Haiti znajduje się w fazie misji” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Louis Kébreau. Ordynariusz Cap-Haïtien przypomniał, że 8 grudnia ubiegłego roku obchodzono tam dwie ważne uroczystości: 125. rocznicę wygaśnięcia epidemii ospy, przypisywanego wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz rocznicę poświęcenia kraju Matce Bożej. „Te dwa wydarzania pozwoliły zebrać cały lud Boży, aby rozpocząć Wielką Misję, która pomoże Kościołowi odzyskać dynamizm i siłę. Stanie się on świadkiem ewangelicznej mocy, która przeciwstawia pochodnię nadziei siłom zła, grzechu, nienawiści i podziału. Chcemy obudzić i umocnić wiarę, zaangażować parafie w duszpasterstwo „samarytańskie” oraz działać na rzecz upowszechnienia integralnego rozwoju osoby ludzkiej. W ten sposób pragniemy doprowadzić do odrodzenia naszej ojczyzny oraz podjęcia pracy nad budową nowej cywilizacji miłości i nadziei” – powiedział przewodniczący episkopatu Haiti.

Społeczne wysiłki tamtejszego Kościoła wspiera duchowo Benedykt XVI. Wczoraj podczas modlitwy Anioł Pański wezwał on Haitańczyków do budowania „przyszłości godnej człowieka i chrześcijańskiej wiary”. Okazją do pozdrowień były obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym karaibskim kraju.