Papież spotka się z patriarchą Bartłomiejem I

KAI/a.

publikacja 04.03.2008 11:23

W czwartek 6 marca Benedykt XVI przyjmie w Watykanie Patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I. Okazją do ponownego przyjazdu do Włoch honorowego zwierzchnika światowego prawosławia jest przyznanie mu doktoratu honoris causa przez Uniwersytet w Trieście.

Ceremonia wręczenia honorowego doktoratu odbyła się 3 marca. Prawosławny patriarcha weźmie też udział w obchodach 90-lecia Papieskiego Instytutu Wschodniego, w którym sam niegdyś studiował.

Papieski Instytut Wschodni ufundował 15 października 1917 r. papież Benedykt XV. Dziś kształci się tam 350 słuchaczy i 125 regularnych studentów. Wśród ponad 6,5 tys. absolwentów instytutu znalazł się również obecny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, który otrzymał tam doktorat.

Ważną rolę, jaką odgrywa Instytut w życiu Kościoła podkreślił niedawno Benedykt XVI. "Jestem przekonany, że wspieranie tych studiów przybiera też wartość ekumeniczną, jako że czerpanie z dziedzictwa mądrości chrześcijańskiego Wschodu wzbogaca wszystkich" - powiedział papież na grudniowym spotkaniu z delegacją Instytutu.