Papieskie przesłanie na brazylijską Kampanię Braterstwa 2008

Radio Watykańskie/J

publikacja 06.02.2008 11:57

„Kultura bez Boga i bez Jego przykazań jest przeciwna człowiekowi". Te słowa, wygłoszone podczas ubiegłorocznej podróży do Brazylii na otwarcie 13 maja 2007 r. V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie, Papież powtórzył w przesłaniu na rozpoczynającą się 6 lutego brazylijską Kampanię Braterstwa.

Tematem dorocznej akcji wielkopostnej jest tym razem „Braterstwo i obrona życia”. Papieski list skierowany jest na ręce przewodniczącego brazylijskiego episkopatu, abp. Geraldo Lyrio Rochy. Ojciec Święty przypomina nauczanie Soboru Watykańskiego II (z Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”, 27) o czynach godzących w ludzkie życie – takich jak zabójstwa, aborcja czy eutanazja. Bardziej plamią one tych, którzy je popełniają, niż same ofiary. Sprzeciwiają się bowiem czci należnej Stwórcy. Benedykt XVI wyraża nadzieję, że całe brazylijskie społeczeństwo odrzuci to wszystko, co przeciwne jest etycznym wymogom sprawiedliwości i poszanowania dla ludzkiego życia.

O jego zagrożenia Radio Watykańskie zapytało abp. Raymundo Damasceno Assisa, metropolitę Aparecidy, którą w maju 2007 r. podczas podróży do tego kraju odwiedził Papież, a który od 10 lipca 2007 r. stoi na na czele Rady Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM).

„Wiemy, że dziś w Brazylii dochodzi do ok. 46 tys. zabójstw rocznie – i jest to naprawdę za dużo – powiedział Radiu Watykańskiemu brazylijski hierarcha. – Co roku na drogach całego kraju ginie 35 tys. osób. Mamy tu aborcję i liczne próby wprowadzenia eutanazji przez parlamenty stanowe. Jest dziś wiele zagrożeń dla życia w Brazylii i na świecie. Trzeba sprawiedliwości społecznej, ochrony środowiska, ważnego dla życia każdego z nas i całej naszej Ziemi. A zatem Kościół proponuje ten temat, bardzo odpowiedni i bardzo aktualny. Refleksja ma służyć temu, by w Brazylii wszyscy zdali sobie sprawę z wagi tej problematyki. Niech poczują się odpowiedzialni za obronę życia we wszystkich sytuacjach i na każdym jego etapie”.