Przygotowanie do beatyfikacji ks. Sopoćki

Nasz Dziennik/a.

publikacja 23.01.2008 12:49

Stolica Apostolska potwierdziła, że beatyfikacja Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki odbędzie się pod koniec września 2008 roku w Białymstoku - informuje Nasz Dziennik.

Jak zwraca uwagę ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, wydarzenie to będzie miało dla archidiecezji wielkie znaczenie, dlatego trzeba się do niego dobrze przygotować.

Kuria białostocka ma już wstępny plan tych przygotowań. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy - Niedzielę Miłosierdzia, rozpocznie się nawiedzanie parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego. Każde nawiedzenie w parafii będzie poprzedzone tzw. triduum, czyli naukami, modlitwami. Będą też czuwania przy obrazie. Obraz, który odwiedzi białostockie parafie, namalował śp. Ludomir Sleńdziński, mistrz malarski z Wilna.

Obecnie znajduje się on w białostockiej katedrze. Jak podkreśla ksiądz arcybiskup, jest to obraz, który został namalowany w odpowiedzi na prośbę Chrystusa skierowaną do Siostry Faustyny Kowalskiej. Nad przygotowaniem nawiedzenia parafii przez obraz Miłosiernego Jezusa czuwać będzie specjalny komitet. Powołano w sumie trzy komisje, które zajmować się będą przygotowaniami do uroczystości beatyfikacji ks. Michała Sopoćki.

Przyszły błogosławiony urodził się w Nowosadach na Wileńszczyźnie. Był ojcem duchownym Biskupiego Seminarium w Wilnie, a także spowiednikiem i kierownikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Po zagarnięciu Wilna przez ZSRS musiał uciekać wraz z całym seminarium do Białegostoku, gdzie zmarł w roku 1975.