Nowi sekretarze Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

KAI

publikacja 01.12.2007 19:29

Benedykt XVI mianował nowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Będzie nim Irlandczyk, ks. prałat Paul Tighe. Natomiast sekretarzem pomocniczym Rady został ks. prałat Giuseppe Antonio Scotti z Włoch.

Ks. Tighe pochodzi z archidiecezji dublińskiej. Dotychczas był w niej dyrektorem Diecezjalnego Biura ds. Publicznych, wykładowcą w Mater Dei Institute of Education i duszpasterzem w parafii Cabra na przedmieściach Dublina.

Z kolei ks. Scotti jest kapłanem archidiecezji mediolańskiej. Do tej pory pracował w sekcji ds. ogólnych watykańskiego Sekretariatu Stanu. Od 2003 r. stoi na czele Rady Administracyjnej Watykańskiej Księgarni Wydawniczej.

Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu wywodzi się z powstałej w 1948 r. decyzją Piusa XII Papieskiej Komisji ds. Kinematografii Dydaktycznej i Religijnej. Nazwę tej dykasterii zmieniono w 1952 r. na Papieską Komisję ds. Kinematografii, a siedem lat później bł. Jan XXIII poszerzył jej kompetencje. Zajmowała się ona odtąd nie tylko kinem, ale także sprawami radia i telewizji.

Wraz z kolejną zmianą nazwy w 1964 r. na Papieską Komisję ds. Środków Społecznego Przekazu Paweł VI dodał jej także nowy obszar odpowiedzialności, a mianowicie prasę codzienną i periodyczną.

W latach 1973-84 na jej czele stał Polak abp Andrzej Maria Deskur, późniejszy kardynał. Wcześniej przez 19 lat był podsekretarzem i sekretarzem Komisji. W 1988 r. Komisja stała się decyzją Jana Pawła II Papieską Radą. Zajęła się także problematyką nowych technik komunikacji, w tym internetu.