Nowy moderator już pracuje

KAI

publikacja 29.08.2007 09:08

Ks. Adam Wodarczyk został nowym moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie. Przekazanie posługi nastąpiło podczas uroczystej Mszy św. w Krościenku n. Dunajcem.

Ks. Włodarczyk, 39-letni kapłan archidiecezji katowickiej jest rzymskim postulatorem procesu beatyfikacyjnego założyciela Ruchu, ks. Franciszka Blachnickiego.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik, który od 3 lat pełni funkcję delegata ds. Ruchu Światło-Życie.

Ks. Włodarczyk przejął obowiązki moderatora generalnego po ks. Romanie Litwińczuku.

Nowy moderator generalny Ruchu Swiatło-Życie ma 39 lat. Z wykształcenia jest historykiem Kościoła. W czerwcu obronił pracę doktorską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego pt. "Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) - życie i działalność" napisaną pod kierunkiem ks. prof. Jerzego Myszora. Podobnie jak założyciel Ruchu Światło-Życie, pochodzi z Tarnowskich Gór.

Święcenia kapłańskie przyjął przed 13 laty z rąk metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia. Doświadczenie w duszpasterstwie zdobywał m.in. jako wikariusz jednej z największych parafii w Chorzowie - pw. św. Jadwigi (1994-1998), był również katechetą w Zespole Szkół Mechanicznych w Chorzowie. Równolegle studiował liturgikę i teologię pastoralną w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej KUL w Lublinie. W latach 1998-2003 odbył studia doktoranckie na KUL, z przerwą na roczne studia w Studium Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Od 2002 roku jest bowiem postulatorem rzymskiego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Z Ruchem Światło-Życie ks. Włodarczyk jest związany od lat 80. - jako uczestnik i animator. Zaraz po święceniach kapłańskich został moderatorem wspólnoty oazowej w Chorzowie oraz diakonii ewangelizacji w archidiecezji katowickiej.

Ks. Wodarczyk będzie piątym moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie. Pierwszym był sam założyciel ruchu ks. Franciszek Blachnicki. Decyzję w sprawie mianowania ks. Wodarczyka nowym moderatorem generalnym Ruchu Światło - Życie podjęli 16 czerwca 2007 r. biskupi podczas 340. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.

Ruch Światło-Życie zrzesza ok. 80 tys. osób, z tego 50 tys. to młodzież, ponad 20 tys. to małżeństwa należące do gałęzi rodzinnej pod nazwą Domowy Kościół a pozostała część to najmłodsi, działający w Oazach Dzieci Bożych.