Po ŚDM do Nowej Zelandii

Ks. Grzegorz Suchodolski/a.

publikacja 24.08.2007 09:43

Duże zainteresowanie wyjazdem do Australii na Światowe Dni Młodzieży połączone jest często z chęcią zobaczenia również przepięknych krajobrazów Nowej Zelandii. Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, do którego zgłaszają się pojedyncze osoby z różnych grup i z różnych rejonów Polski z pytaniem o taką możliwość pragnie wyjść na przeciw tym pragnieniom.

We współpracy z Biurem Pielgrzymkowym La Salette z Krakowa przygotowana została oferta wycieczki turystycznej do Nowej Zelandii.

Krajowe Biuro ŚDM podjęło się więc zadania skompletowania takiej grupy, która wyleciałaby do Nowej Zelandii nazajutrz po zakończeniu ŚDM, czyli 21 lipca. Organizatorem wycieczki będzie Biuro Pielgrzymkowe La Salette. Oosby te brałyby udział w ŚDM ze swoimi grupami macierzystymi, a dopiero 21 lipca zebrałyby się razem na lotnisku w Sydney. Chętni mogą się zgłaszać do Krajowego Biura ŚDM (tel. 022-5304931, biuro@sdm.org.pl).

Program ramowy:

21.07.2008 Wylot z Sydney do Christchurch o godz. 7:50

21.07.2008 Przylot DO CHRISTCHURCH (kolacja) “Kia Ora” – witajcie w Nowej Zelandii! 12:55 Przylot na międzynarodowe lotnisko w Christchurch. Transfer prywatnym autokarem do hotelu na zakwaterowanie. Christchurch, "miasto ogrodów”, posiada wiele dobrze utrzymanych parków, rezerwatów i placów, ale obywatelskie umiłowanie piękna jest często widoczniejsze w świeżych trawnikach i kwitnących ogrodach podmiejskich ulic. Pierwsi mieszkańcy myśleli o przyszłości, gdy wkopywali sadzonki, które wyrosły w potężne dęby i wiązy, płaczące topole i wdzięczne wierzby, obecnie widoczne w każdej części miasta. Wiele urokliwych miejsc tego miasta związanych jest z piękną rzeką Avon, która płynie przez przedmieścia i samo miasto, zapewniając niemal wiejską atmosferę samym jego sercu.

Krótkie zwiedzanie „miasta ogrodów”, z rzeką Avon i wieloma elegancko ukształtowanymi parkami i przedmieściami. Wycieczka zawiera przejazd koło najciekawszej architektury Christchurch- od neogotyckiego piękna katedry i muzeum do zdumiewającego projektu ratusza miejskiego i centrum sztuki. Zwiedzanie obejmuje również ogrody botaniczne i dolinę Mona. Kolacja z ustalonym menu w restauracji hotelowej. Nocleg: Kingsgate Hotel Autolodge – 1 noc (pokoje standardowe)

22.07.2008 CHRISTCHURCH – KAIKOURA (śniadanie / kolacja). Gotowane śniadanie w formie bufetu w restauracji hotelowej. Wyjazd prywatnym autokarem w podróż do Kaikoura. Jazda na północ wzdłuż malowniczego północno-wschodniego wybrzeża. Trasa w większości trzyma się wybrzeża- z koloniami fok wylegującymi się na nadbrzeżnych skałach.

Morska osada Kaikoura, usytuowana w połowie drogi między Christchurch i Picton na urwistym wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej; wznoszą się nad nią majestatyczne góry, przykryte pokrywą śnieżną przez wiele miesięcy w roku. To unikatowe połączenie oceanu i gór oferuje wspaniałą nadbrzeżną, alpejską scenerię oraz gości ekologicznie ukierunkowaną turystykę, włączając w to obserwowanie wielorybów, pływanie z delfinami, spacery i wiele innych aktywności.

Zakwaterowanie w Kaikoura. Czas wolny na własne przedsięwzięcia. Opcjonalnie: wyprawa na oglądanie wielorybów. NZD$ 124.00 netto na osobę. Nie ma gratisowego miejsca dla pilota.

Kolacja z ustalonym menu w restauracji hotelowej. Odległość: Christchurch – Kaikoura 183 km, 2 godziny 50 min. Nocleg: White Morph Motor Inn – 1 noc (pokoje typu studio)

23.07.2008 KAIKOURA – PICTON – WELLINGTON (śniadanie / kolacja). Gotowane śniadanie w formie bufetu w restauracji hotelowej. Dzisiejszego ranka, wyjazd z hotelu prywatnym autokarem na przejazd na terminal promowy w Picton. Wyjazd z Kaikoura na 3-godzinną przeprawę promową przez cieśninę Cooka do Wellington. Zostańcie na pokładzie, kiedy prom przypływa do Wellington- widok Marlborough Sounds, ze stromymi, porośniętymi buszem wzgórzami wyrastającymi z morza i mocno powcinaną linią brzegową zapada głęboko w pamięci. Po przybyciu do Wellington, spotkacie się z Waszym kierowcą / przewodnikiem po Wyspie Północnej, który zaprowadzi Was do autokaru.

Wellington, stolica Nowej Zelandii, leży na południowym krańcu Wyspy Północnej na brzegach wspaniałego portu, otoczona surowym pięknem zielonych wzgórz. Jest to jedno z najbardziej widowiskowych miast Nowej Zelandii. Niektóre z najlepszych widoków są dostępne ze szczytów wzgórz- szczególnie z punktu widokowego na górze Victoria.

Po przybyciu do Wellington, krótki objazd po stolicy, a później przyjazd do hotelu. Kolacja z ustalonym menu w restauracji hotelowej.

Odległość: Picton – Kaikoura; 157 km, 2 godziny 15 min Odległość: Picton – Wellington

3-godzinny prom

Nocleg: Brentwood Hotel – 1 noc (pokoje standardowe)

24.07.2008 WELLINGTON – ROTORUA (śniadanie / kolacja). Gotowane śniadanie w formie bufetu w restauracji hotelowej. Dzisiejszym rankiem opuszczacie hotel i udajecie się w podróż autokarem do Rotorua, jadąc przez idylliczne wybrzeże Kapiti do bogatego regionu Manawatu- hodowli owiec oraz mleczarni oraz wojskowego miasteczka Waiouru. Jedziecie przez falujące tereny rolnicze, aby osiągnąć Płaskowyż Centralny, napawając się spektakularnymi widokami Gór Ruapehu, Ngauruhoe i Tongariro, znajdujących się w Parku Narodowym Tongariro. Jedziecie wzdłuż wybrzeża pięknego jeziora Taupo- do Turangi, zlokalizowanej na południowym krańcu jeziora, a następnie przez

okręg Taupo. Po drodze postój, aby zobaczyć huczące wodospady Huka, hukanui po maorysku oznaczające “wielki rozpryskiwacz”; oraz wody rzeki Waikato, pędzące z wielką siłą przez wąski wyłom między skałami. Można zwiedzić „kratery księżyca” w czasie spaceru przez niesamowity księżycowy krajobraz bulgocącego błota i gorącej pary.

Rotorua znajduje się na wulkanicznym pęknięciu, rozciągającym się w 200 km (124 mile) linii od White Island, u wybrzeża Zatoki Obfitości do jeziora Taupo i wulkanów Narodowego Parku Tongariro na Płaskowyżu Centralnym Północnej Wyspy. Rotorua jest centrum leśnictwa, rolnictwa i lekkiego przemysłu. Kultura maoryska w Rotorua przyczynia się znacznie do atrakcji tego wakacyjnego miasta, gdzie można cieszyć się kulturą i przedstawieniami prawdziwych Polinezyjczyków.

16:00 Po przybyciu do Rotorua transfer do Te Puia. (autokar zabierze bagaże do hotelu). Na początek wycieczka z przewodnikiem po modelowym maoryskim „pa” (wiosce) zakończona w instytucie, gdzie młodzi Maorysi uczą się umiejętności tradycyjnego rzeźbienia. Stąd, zwiedzacie Rezerwat Termalny, aby zobaczyć sadzawki z kipiącym błotem i gejzery, włączając w to “Pohutu” (“bryzgający”), największy gejzer, który uaktywnia się kilka razy w ciągu dnia.

17:15 Później rozpoczynacie Hangi i koncert. Ceremonia rozpoczyna się formalnym powitaniem (powhiri), po którym następuje wyzwanie (wero). Następnie udajecie się do wioski na powitalne wołanie, po którym następuje taniec wojenny haka, zanim nie zostaniecie zaproszeni do domu Te Aronui a Rua. Po przemowie witającego (whaikorero) będziecie mogli cieszyć się pokazem z tradycyjnymi pieśniami maoryskimi, polowaniem i tańcami przy użyciu typowych instrumentów muzycznych, poi oraz broni. Na koniec koncertu zostaniecie zaprowadzeni do domu hangi, gdzie zobaczycie podnoszenie hangi- ściśle owinięte jedzenie jest gotowane w koszykach w podziemnym dole- posiłek składający się z dziczyzny, jagnięcia, owoców morza i warzyw jest wyjmowany z ziemi i gotowy do podania. Następnie zostaniecie zaprowadzeni do typowego marae (święty dziedziniec)- jadalni, aby rozkoszować się kolacją hangi przy towarzyszeniu typowych pieśni maoryskich.

20:15 Na koniec tego wspaniałego wieczoru wrócicie do hotelu prywatnym autokarem.

Odległość: Wellington – Rotorua, 460 km, 6 ½ godzin

Nocleg: Quality Hotel Geyserland – 1 noc (pokoje z widokiem na gejzer)

25.07.2008 ROTORUA – WAITOMO – AUCKLAND (śniadanie / kolacja). Gotowane śniadanie w formie bufetu w restauracji hotelowej. Rankiem opuszczacie Rotorua prywatnym autokarem i wyruszacie do Auckland. Po drodze zwiedzanie Jaskiń Waitomo z ich fascynującymi formacjami wapiennymi, odkrytymi ok. 1800 r. W tzw. grocie świetlików udacie się na przejażdżkę łodzią wzdłuż podziemnej rzeki, pod baldachimem światła wytwarzanego przez drobne larwy na sklepieniu nad Wami. Następnie jazda przez Wzgórza Bombay, obszar znany z lekkiej wulkanicznej gleby nadającej się do ogrodnictwa, a potem Manukau i przedmieścia Auckland.

Auckland rozpościera się w poprzek stożków, wzgórz, grzbietów górskich i dolin dawnego terenu wulkanicznego. Okalające przesmyk miasta i miasteczka tzw. większego Auckland, rozciągają się dosłownie od wybrzeża do wybrzeża, co daje naturalną i interesującą różnorodność. Będąc otoczonymi przez bezpieczne i interesujące wody, mieszkańcy Auckland stali się ludźmi ukierunkowanymi na wodę. Szacuje się, że jest tutaj więcej łodzi na głowę niż gdzie indziej na świecie; stąd, Auckland zostało nazwane “Miastem żagli”. Klimat jest umiarkowany i zrównoważony przez cały rok. Ten czynnik w parze z usytuowaniem Auckland na poziomie morza, jego zielonymi miejscami i zrelaksowanym sposobem życia, stwarzają korzystne środowisko. Przyjazd do hotelu. Kolacja z ustalonym menu w restauracji hotelowej.

Odległość: Rotorua – Waitomo; Waitomo – Auckland; 200 km, 3 godz. 166 km, 2 ¾ godziny

Trwanie: Waitomo: Jaskinie Glowworm ; 45 min

Nocleg: New President Hotel – 2 noce (Standard Studio)

26.07.2008 Zwiedzanie Auckland (Śniadanie / Kolacja). Gotowane śniadanie w formie bufetu w restauracji hotelowej.

9:00 Wyruszycie dzisiaj na zwiedzanie Auckland. Wycieczka rozpoczyna się wjechaniem na szczyt Góry Eden, skąd rozpościera się panoramiczny widok miasta i jego okolic. Następnie kontynuujemy przejazd do Auckland Domain, uroczego parku publicznego, z muzeum poświęconym Auckland.

10:00 Po przybyciu do muzeum zwiedzacie Maoryski Dziedziniec Wystawowy, eksponujący największą na świecie kolekcję artefaktów polinezyjskich. W czasie zwiedzania muzeum będziecie mieli czas, aby poznać wspaniałe pokazy, wystawy i memorabilia ukazujące uczestnictwo Nowej Zelandii w dwóch wojnach światowych. Główne atrakcje tego obszaru to niezwykle rzadkie i autentyczne: japoński Zero i brytyjski Spitfire. Opuszczając muzeum, jedziecie przez wewnętrzne przedmieścia Parnell, odrestaurowane w starym stylu kolonialnym oraz wzdłuż widokowego nabrzeża, aby zwiedzić Podwodny Świat Kelly Tarlton i Antarktyczne Spotkanie.

11:30 Po przybyciu przejdziecie do Antarktycznego Spotkania, aby zobaczyć replikę chaty kapitana Roberta Falcona Scotta z 1911 r., wybudowaną i używaną przez Scotta i jego załogę przed rozstrzygającą próbą zdobycia jako pierwsi bieguna południowego. Następnie zaokrętujecie się na podgrzewanego Śnieżnego Kota i znajdziecie się w środowisku, które zamieszkuje kolonia pingwinów, w temperaturze – 7 stopni Celsjusza. Na koniec zwiedzania Podwodnego Świata Kelly Tarlton udacie się na spacer przezroczystym tunelem z rybami pływającymi nad i koło Was.

Po zakończeniu wycieczki wracacie do hotelu- reszta dnia do Waszej dyspozycji.

Późnym popołudniem przejazd do katedry w Auckland, aby odprawić Mszę- godzina do uzgodnienia. Powrotny transfer do hotelu. Kolacja w formie bufetu w Restauracji Obserwatorium
w kompleksie Sky City. Spacer do hotelu.

Trwanie: 4-godzinne zwiedzanie

Nocleg: New President Hotel (Standard Studio)

27.07.2008 Wylot z AUCKLAND i Nowej ZELANDii (śniadanie). Gotowane śniadanie w formie bufetu w restauracji hotelowej. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer prywatnym autokarem na międzynarodowe lotnisko w Auckland. 17:45 Wylot z Auckland

28.07. 2008 Przylot do Warszawy o godz. 15:55