16 orkiestr na 80. urodziny Papieża

Radio Watykańskie/J

publikacja 26.05.2007 09:52

Ponad tysiąc muzyków z 16 niemieckich i austriackich orkiestr dętych przybyło do Rzymu w związku z 80. urodzinami Papieża.

Ich niezwykła jak na Wieczne Miasto parada w historycznych strojach wyruszyła o godz. 16.00 z Via della Conciliazione, by po dwugodzinnym przemarszu ulicami dojść na Plac św. Piotra.

Pierwszy zlot orkiestr z Bawarii i Szwajcarii w Rzymie zorganizowano przed rokiem, w związku z 500-leciem Gwardii Szwajcarskiej. Impreza tak przypadła do gustu, że władze Rzymu zadbały, aby wpisać ją na stałe w kalendarium wydarzeń kulturalnych. Patronat objęły biuro podróży Courtial International, Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzyki Sakralnej i samorząd 17. dzielnicy Wiecznego Miasta. Paradę kończy wspólne wykonanie Ody do radości z 9. symfonii Beethovena, czyli hymnu europejskiego. Oprócz parady i koncertów w program wpisano akcenty religijne. 27 maja muzycy przyjdą na południową modlitwę z Papieżem. 25 maja Mszę w Bazylice Watykańskiej sprawował dla nich bp pomocniczy z Kolonii, Heiner Koch.

„Wielu z muzyków, którzy przyjechali na to wielkie święto jest katolikami z tradycji i z urodzenia. Są nimi także w swych sercach. W życiu jednak często więź z wiarą osłabła, przygasła” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Koch. Zauważył, że tradycje, zwyczaje, sztandary i mundury na swój sposób przyczyniają się do podtrzymania tej więzi. Potwierdza się w nich fakt, że wiara stanowi część nas samych, jak te sztandary, muzyka, zwyczaje. „Chodzi o to, aby wykorzystać tę wielką okazję do utrwalenia zwyczajów i tradycji, do ożywienia wiary. Jest to mocna zachęta, zdolna wskrzesić to, co dla wielu nie przejawia już oznak żywotności” – stwierdził bp Koch.