Regina Caeli: Błagam o pokój w Ziemi Świętej

KAI

publikacja 21.05.2007 23:05

W imię Boga błagam, by położyć kres tragicznej przemocy - powiedział Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Regina Caeli", nawiązując do starć w Strefie Gazy.

Wezwał władze palestyńskie do powrotu na trudną drogę porozumienia, rząd Izraela - do powściągliwości, a wspólnotę międzynarodową - do zaangażowania się w negocjacje na rzecz pokoju.

Zasadniczą część swego rozważania Ojciec Święty poświęcił obchodzonemu dziś w Kościele Światowemu Dniowi Środków Społecznego Przekazu. Przypomniał, że odpowiednia formacja do właściwego, krytycznego używania mediów jest zadaniem rodziny, wychowawców i całej wspólnoty Kościoła. Zaznaczył, że programy propagujące przemoc są nie do zaakceptowania.

Benedykt XVI podziękował też Bogu za podróż apostolską do Brazylii i tym wszystkim, którzy towarzyszyli mu modlitwą. Zapowiedział, że więcej o tej wizycie opowie podczas najbliższej środowej audiencji ogólnej. Poprosił zarazem o modlitwę w intencji trwającej w Aparecidzie V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

"Rodakom sługi Bożego Jana Pawła II" papież podziękował za modlitwy w intencji jego beatyfikacji.

Publikujemy cały tekst papieskiego rozważania


Drodzy bracia i siostry!

Pragnę nade wszystko ponowić moją wdzięczność wobec Pana za podróż apostolską do Brazylii, którą odbyłem w dniach 9-14 maja; jednocześnie dziękuję tym wszystkim, którzy towarzyszyli mi swoją modlitwą. Jak wiecie, celem tej mojej pasterskiej podróży była inauguracja V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Jednakże przed tym wielkim wydarzeniem kościelnym miałem możność spotkać się z brazylijską społecznością chrześcijańską. Wielu wiernych zjechało z tej okazji do metropolii São Paulo, zwłaszcza na kanonizację pierwszego błogosławionego rodem z Brazylii, brata Antonio od św. Anny Galvão. Liczę na to, że będę mógł mówić dłużej o tej podróży w przyszłą środę, podczas audiencji ogólnej. Tymczasem proszę was o modlitwy w intencji Konferencji, jaka obraduje w Aparecidzie i za drogę ludu Bożego, który żyje w Ameryce Łacińskiej.

Kolejny temat do refleksji i modlitwy przynosi nam dzisiaj doroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, którego temat brzmi: "Dzieci i środki komunikowania - wyzwanie dla edukacji". Wyzwania wychowawcze obecnego czasu często związane są z wpływem mass mediów, które konkurują ze szkołą, z Kościołem, a nawet z rodziną. W kontekście tym zasadnicze znaczenie ma właściwa formacja do poprawnego korzystania z mediów: rodzice, nauczyciele i wspólnoty kościelne wezwane są do współpracy we wpojeniu dzieci i młodzieży umiejętności wyboru i dojrzałego, krytycznego stosunku, pielęgnując upodobanie do tego, co wartościowe z estetycznego i moralnego punktu widzenia. Również media wnieść muszą swój wkład w to zadanie wychowawcze, promując godność osoby ludzkiej, małżeństwa i rodziny, zdobycze i cele cywilizacji. Programy, które szerzą przemoc i postawy antyspołeczne bądź wulgaryzują płciowość człowieka są nie do przyjęcia, zwłaszcza gdy skierowane są do nieletnich. Ponawiam zatem apel do odpowiedzialnych za przemysł medialny i do pracowników społecznego przekazu, aby strzegli dobra wspólnego, respektowali prawdę oraz chronili godność osoby i rodziny.

Drodzy bracia i siostry, w niektórych krajach obchodzona jest dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, które wspominaliśmy w liturgii w ubiegły czwartek. Zmartwychwstały Jezus powraca do Ojca i tym samym otwiera nam drogę do życia wiecznego i sprawia, że możliwy staje się dar Ducha Świętego. Podobnie jak wówczas Apostołowie, my również po Wniebowstąpieniu gromadzimy się na modlitwie, by wzywać rozlania Ducha, w duchowej jedności z Maryją Panną (por. Dz 1, 12-14). Niechaj Jej wstawiennictwo wyjedna całemu Kościołowi nową Pięćdziesiątnicę.

[po modlitwie "Regina Caeli":] Starcia pomiędzy palestyńskimi frakcjami w Strefie Gazy i ostrzał rakietowy mieszkańców pobliskich miast izraelskich, na które zareagowano zbrojną interwencją, powodują krwawe pogorszenie sytuacji, które budzi przerażenie. Raz jeszcze w imię Boga błagam, by położono kres tej tragicznej przemocy, pragnąc jednocześnie wyrazić mą solidarność z doświadczoną ludnością palestyńską i izraelską, zapewniając je o mojej pamięci w modlitwie. Do wszystkich władz palestyńskich apeluję o poczucie odpowiedzialności, aby w dialogu i ze stanowczością podjęły na nowo trudną drogę porozumienia, neutralizując stosujących przemoc. Rząd izraelski wzywam do umiarkowania, a wspólnotę międzynarodową zachęcam do nasilenia wysiłków na rzecz wznowienia negocjacji. Niechaj Pan wzbudzi i wspiera wprowadzających pokój!

[po polsku:] Pozdrawiam serdecznie rodaków sługi Bożego Jana Pawła II. Przedwczoraj była rocznica jego urodzin. Dziękuję wam za modlitwy o jego beatyfikację i za moje pielgrzymowanie do Brazylii. Ta podróż była ważnym wydarzeniem dla Kościoła. Niech Chrystus, który wstąpił do nieba umocni waszą wiarę. Z nadzieją oczekujemy Jego przyjścia w chwale. Życzę wszystkim dobrej niedzieli.