Benedykt XVI: Apel o modlitwę w intencji powołań

Radio Watykańskie/J

publikacja 29.04.2007 12:28

Do modlitwy o wytrwałość dla księży oraz o wypraszanie nowych powołań zaapelował Benedykt XVI podczas południowego spotkania z wiernymi na Regina Caeli.

„Obchodzimy dziś Światowy Dzień Modlitw o Powołania. „Żniwo wielkie, robotników mało” (por. Mt 9, 37-38). Prośmy Pana żniwa o liczne i dobre powołania kapłańskie i zakonne. Otaczajmy modlitwą tych, którzy wielkodusznie odpowiedzieli na wezwanie Chrystusa. Niech Bóg wam błogosławi” – powiedział Benedykt XVI do Polaków.

W rozważaniu Papież nawiązał do tegorocznego tematu Dnia Modlitw: „Powołanie w służbie wspólnoty Kościoła”. Przypomniał, że choć wszyscy ochrzczeni wezwani są, by dać swój wkład w dzieło zbawienia, to w Kościele istnieją specyficzne powołania, nakierowane na służbę wspólnocie. Za jedność Kościoła odpowiedzialny jest Papież, wspomagany przez biskupów, kapłanów i osoby konsekrowane oraz przez wszystkich wiernych.

„Módlmy się o dar wytrwałości dla wszystkich kapłanów" - apelował Benedykt XVI. - Prośmy, by pozostawali wierni modlitwie, aby z coraz to większa pobożnością odprawiali Mszę Świętą, żyli zasłuchani w Słowo Boże i dzień po dniu coraz to bardziej upodabniali swe uczucia i postawy do Jezusa - Dobrego Pasterza. Módlmy się również za tych, którzy przygotowują się do posługi kapłańskiej oraz za formatorów Diecezji Rzymskiej, Włoch i całego świata. Módlmy się za rodziny, aby nie przestawało w nich kiełkować i dojrzewać "nasienie" powołania do posługi kapłańskiej” – zachęcił Papież.

Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiego przemówienia.

Drodzy bracia i siostry!

Dziś, w IV niedzielę wielkanocną, Niedzielę Dobrego Pasterza, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Wszyscy wierni wezwani są, by modlić się w szczególny sposób o powołania do kapłaństwa i do życia konsekrowanego. Przedpołudniem, w bazylice św. Piotra, z radością wyświęciłem 22 nowych kapłanów. Pozdrawiając serdecznie tych nowych kapłanów wraz z ich rodzinami i przyjaciółmi, zachęcam was do pamięci o tych, których Pan nie przestaje wzywać po imieniu, jak to uczynił któregoś dnia z Apostołami na brzegu Jeziora Galilejskiego, ażeby stali się "rybakami ludzi", czyli Jego najbliższymi współpracownikami w głoszeniu Ewangelii i w służbie Królestwu Bożemu w tych naszych czasach. Prośmy dla wszystkich kapłanów o dar wytrwałości: ażeby pozostali wierni modlitwie, sprawowali Mszę św. ze stale odnawianym nabożeństwem, żyli wsłuchani w Słowo Boże i przyswajali sobie dzień po dniu te same uczucia i postawę Jezusa Dobrego Pasterza. Z kolei módlmy się za tych, którzy przygotowują się do posługi kapłańskiej i za wykładowców w seminariach Rzymu, Włoch i całego świata; módlmy się za rodziny, aby nie przestawało w nich rozkwitać i dojrzewać "ziarno" powołania do posługi kapłańskiej.

W tym roku tematem Światowego Dnia Modlitw o Powołania jest "Powołanie w służbie Kościoła". Sobór Watykański II dla ukazania tajemnicy Kościoła w naszych czasach wybrał kategorię "komunii". Z tego punktu widzenia nabiera wielkiego znaczenia bogata różnorodność darów i urzędów Ludu Bożego. Wszyscy ochrzczeni powołani są do tego, aby przyczyniać się do dzieła zbawienia. W Kościele istnieją jednakże niektóre powołania, w szczególny sposób poświęcone służbie komunii. Pierwszym odpowiedzialnym za komunię katolicką jest Papież, Następca Piotra i Biskup Rzymu; wraz z nim strażnikami i nauczycielami jedności są Biskupi, następcy Apostołów, wspomagani przez kapłanów. Jednakże na służbie komunii pozostają także osoby konsekrowane oraz wszyscy wierni. W sercu Kościoła komunii znajduje się Eucharystia: odmienne powołania czerpią z tego najwyższego Sakramentu duchową moc do nieustannej budowy w miłości jedynego Ciała Kościoła.

Zwracamy się teraz do Maryi, Matki Dobrego Pasterza. Niech Ona, która odpowiedziała z gotowością na wezwanie Boga, mówiąc: "Oto Ja, Służebnica Pańska" (Łk 1, 38), pomoże wszystkim z radością i chęcią przyjąć zaproszenie Chrystusa, by być Jego uczniami, stale ożywianymi pragnieniem stworzenia "jednego ducha i jednego serca (por. Dz 4, 32).