Niemcy: Obchody papieskich urodzin

Radio Watykańskie/J

publikacja 15.04.2007 14:23

Zbliżające się osiemdziesiąte urodziny Benedykta XVI świętowano w jego ojczyźnie. We wszystkich niemieckich diecezjach odprawione zostały z tej okazji jubileuszowe Msze św. W głównych uroczystościach w katedrze świętej Jadwigi w Berlinie wzięli udział liczni dyplomaci a także kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Podniosły charakter liturgii podkreślała Msza „Tu es Petrus", utwór skomponowany przez Wolfganga Seifena specjalnie dla Benedykta XVI i wykonany przez Wielką Orkiestrę Symfoniczną i Chór Uniwersytetu Humboldta. W homilii kard. Joachim Meisner nazwał Benedykta XVI "Mozartem wśród teologów".

Podkreślił, że jego teologia jest nie tylko pełna prawdy i dobra, ale także piękna. "Jego słowa brzmią niczym muzyka dla uszu i serc" - dodał arcybiskup Kolonii, ale zaznaczył jednocześnie, że Benedykt XVI w swoim nauczaniu bardzo konkretnie przestrzega przed „dyktaturą relatywizmu” i obojętnością wobec wartości chrześcijańskich.

Obecna w katedrze kanclerz Niemiec Angela Merkel przesłała Benedyktowi XVI specjalny list gratulacyjny. Córka ewangelickiego pastora nazywa w nim Papieża wspaniałym teologiem, który „z głęboką wiarą i przekonaniem od dziesięcioleci współkształtuje Kościół katolicki i całe społeczeństwo.”

80 urodziny Benedykta XVI obchodzone są też uroczyście w niemieckich mediach. Telewizja publiczna emitowała 15 kwietnia Mszę świętą z placu św. Piotra, inne stacje nadają filmy dokumentalne o życiu i twórczości Josefa Ratzingera.