Anioł Pański: O wpatrywaniu się w krzyż

KAI

publikacja 26.02.2007 09:22

Wstępujemy w czas Wielkiego Postu ze wzrokiem utkwionym w bok Jezusa - powiedział Benedykt XVI podczas niedzielnego rozważania przed południową modlitwą Anioł Pański.

Do Polaków powiedział: "Niech to spojrzenie budzi w nas pragnienie modlitwy, nawrócenia i pokuty, wszak przed obliczem Najświętszego Boga nikt nie jest bez winy".

Papież nawiązał do wersetu z Ewangelii św. Jana: "Będą patrzeć na Twego, którego przebili" (J 19, 37) przypominając, że Jan, umiłowany uczeń Jezusa, był naocznym świadkiem ciosu zadanego włócznią, która przeszyła bok Chrystus. "Do iluż nawróceń doszło w ciągu wieków właśnie dzięki wymownemu orędziu miłości, jakie otrzymuje ten, kto kieruje wzrok na Jezusa ukrzyżowanego!" - mówił Ojciec Święty.

Papież zachęcał, by wstępować w czas Wielkiego Postu ze "wzrokiem" utkwionym w bok Jezusa, bo "tylko kierując wzrok na Jezusa umierającego za nas na krzyżu, możemy poznać i kontemplować tę podstawową prawdę, że Bóg jest miłością".

Patrząc na Ukrzyżowanego możemy także zrozumieć czym jest grzech i jak wielkie jest Boże miłosierdzie. "Patrząc na Jezusa czujmy się tak, jak gdyby On jednocześnie patrzył na nas" - zachęcał Benedykt XVI dodając, że jest to źródło, z którego płynie duchowa energia do budowania pokoju i szczęścia, którego wszyscy nieustannie poszukujemy.

Benedykt XVI prosił Maryję o to, by prowadziła wszystkich wiernych drogą Wielkiego Postu i pomogła "porzucić to wszystko, co odwodzi od słuchania Chrystusa". Jej także zawierzył tydzień rekolekcji wielkopostnych głoszonych dla Kurii Rzymskiej i samego Papieża, które rozpoczną się dziś po południu w Watykanie. Ojciec Święty prosił jednocześnie wszystkich wiernych o towarzyszenie tym rekolekcjom w modlitwie i zapewnił o tym, że "odwzajemni się chętnie w skupieniu medytacji, wzywając Bożej mocy dla każdego", dla rodzin i wspólnot.

Mówiąc po polsku Benedykt XVI powiedział: "Pozdrawiam serdecznie Polaków. Wielki Post zachęca nas, byśmy skierowali wzrok na Chrystusa ukrzyżowanego, konającego na Kalwarii: Będą patrzeć na Tego, którego przebili (J 19,37). Niech to spojrzenie budzi w nas pragnienie modlitwy, nawrócenia i pokuty, wszak przed obliczem Najświętszego Boga nikt nie jest bez winy. Życzę wszystkim głębokiej refleksji wielkopostnej i odnowy ducha. Wszystkim serdecznie błogosławię".

Publikujemy cały tekst papieskich rozważań:

"Drodzy bracia i siostry, w tym roku punktem wyjścia dla orędzia na Wielki Post jest werset z Ewangelii wg św. Jana, który z kolei nawiązuje do mesjanistycznego proroctwa Zachariasza: "Będą patrzeć na Twego, którego przebili" (J 19, 37). Umiłowany uczeń, obecny wraz z Maryją, Matką Jezusa oraz innymi niewiastami na Kalwarii, był naocznym świadkiem ciosu zadanego włócznią, która przeszyła bok Chrystusa, sprawiając, że wypłynęła zeń krew i woda (por. J 19, 31-34). Czyn ten, którego dopuścił się bezimienny żołnierz rzymski, mógł pójść w niepamięć, zapisał się jednak w oczach i sercu apostoła, który przywołał go w swej Ewangelii. Do iluż nawróceń doszło w ciągu wieków właśnie dzięki wymownemu orędziu miłości, jakie otrzymuje ten, kto kieruje wzrok na Jezusa ukrzyżowanego!

Wstępujemy zatem w czas Wielkiego Postu ze "wzrokiem" utkwionym w bok Jezusa. W encyklice Deus caritas est (por. n. 12) chciałem podkreślić, że tylko kierując wzrok na Jezusa umierającego za nas na krzyżu, możemy poznać i kontemplować tę podstawową prawdę, że "Bóg jest miłością" (1 J 4 ,8.16). "Poczynając od tego spojrzenia - napisałem - chrześcijanin znajduje drogę swego życia i swojej miłości" (Deus caritas est, 12).
Kontemplując oczyma wiary Ukrzyżowanego możemy do głębi zrozumieć czym jest grzech, jak tragiczny jest jego ciężar, a zarazem jak niezmierzona jest moc przebaczenia i miłosierdzia Pańskiego. W dniach Wielkiego Postu nie odrywajmy serca od tej tajemnicy głębokiego człowieczeństwa i wzniosłej duchowości. Patrząc na Jezusa czujmy się, jak gdyby On jednocześnie patrzył na nas. Ten, któregośmy sami przebili naszymi winami, nieustannie sprowadza na świat niewyczerpany strumień miłosiernej miłości. Oby ludzkość mogła zrozumieć, że tylko z tego źródła czerpać można duchową energię, niezbędną do budowy pokoju i tego szczęścia, którego każda istota ludzka szuka bez wytchnienia.

[Mówiąc po polsku Benedykt XVI powiedział:]

"Pozdrawiam serdecznie Polaków. Wielki Post zachęca nas, byśmy skierowali wzrok na Chrystusa ukrzyżowanego, konającego na Kalwarii: "Będą patrzeć na Tego, którego przebili" (J 19,37). Niech to spojrzenie budzi w nas pragnienie modlitwy, nawrócenia i pokuty, wszak przed obliczem Najświętszego Boga nikt nie jest bez winy. Życzę wszystkim głębokiej refleksji wielkopostnej i odnowy ducha. Wszystkim serdecznie błogosławię".