Benedykt XVI o dialogu wiary z kulturą

Radio Watykańskie/J

publikacja 12.11.2006 15:53

Na związek między prawdą i miłością wskazał Papież, spotykając się 11 listopada z Fundacją Świętej Rodziny z Nazaretu i Stowarzyszeniem im. Domenico Tardiniego.

Audiencja odbyła się w ramach obchodów 60. lecia powstania „Villi Nazareth”. W roku 1946 ks. Tardini – późniejszy kardynał sekretarz stanu – utworzył w Rzymie dom dla sierot i dzieci z ubogich rodzin, pochodzących z różnych stron Włoch. W trudnych powojennych latach zapewniano im tam wykształcenie i duchową opiekę. Z czasem „Villa Nazareth” przekształciła się w dom dla młodzieży akademickiej. Działa wspierająca tę inicjatywę fundacja, której przewodniczy kard. Achille Silvestrini i towarzystwo noszące imię założyciela.

Przyjmując w Auli Pawła VI tę duchową rodzinę „Villi Nazareth”, Benedykt XVI zwrócił uwagę na znaczenie dialogu ze współczesną kulturą. Wskazał, że wiara wspiera ludzki rozum w odpowiadaniu na stawiane przezeń pytania o sens życia. Musimy być wrażliwi na głębokie potrzeby każdego człowieka. W Dziejach Apostolskich czytamy o diakonie Filipie, którego Bóg posłał na pustynną drogę wiodącą z Jerozolimy do Gazy, by podjął dialog z przejeżdżającym tam Etiopczykiem, głosząc mu Ewangelię.

„Również dzisiaj liczne są «pustynne drogi», na których się znajdziecie jako wierzący. Właśnie na nich możecie towarzyszyć tym, którzy szukają sensu życia. Przygotujcie się, byście i wy służyli kulturze sprzyjającej braterskiemu spotkaniu człowieka z człowiekiem i odkrywaniu zbawienia, które przychodzi nam od Chrystusa” – powiedział Benedykt XVI.