Srebrny jubileusz Fundacji Jana Pawła II

KAI

publikacja 23.10.2006 11:40

Ponad 700 osób z całego świata uczestniczyło w sobotę w obchodach 25-lecia Fundacji Jana Pawła II.

Podczas modlitwy Anioł Pański papież Benedykt XVI złożył życzenia członkom i współpracownikom Fundacji.

Ponad 700 osób z całego świata uczestniczyło w obchodach 25-lecia Fundacji Jana Pawła II. Przybyli m.in. kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, abp Szczepan Wesoły i ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka. Dziś podczas modlitwy Anioł Pański, papież Benedykt XVI złożył życzenia członkom i współpracownikom Fundacji.

Fundacja Jana Pawła II związana jest od początku istnienia z pontyfikatem papieża Jana Pawła II. Po jego śmierci przyczynia się także do przekazywania światu myśli i nauczania wielkiego Założyciela.

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem abp Józefa Kowalczyk - w asyście abp Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich - zainaugurowano obchody 25-lecia istnienia fundacji. Po Mszy nastąpiło procesjonalne przejście do Grot Watykańskich i modlitwa przy grobie polskiego papieża.

Po południu w sobotę w kaplicy Domu Polskiego kard. Adam Maida z Detroit - w obecności metropolity krakowskiego, kard. Dziwisza, który sprawuje pieczę na domem - odsłonił i poświęcił Tablicę Dobroczyńców.

Fundacja istnieje tylko dzięki ofiarom darczyńców rozproszonych po całym świecie. Dzięki temu w ramach fundacji działają: Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Dom Polski Jana Pawła II w Rzymie, Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie i Sekretariat Administracyjny Fundacji.

Podczas popołudniowego nabożeństwa kard. Maida przypomniał rolę fundacji w promowaniu jedności chrześcijan w świecie, a kard. Dziwisz - odbierając obraz papieża jako dar od fundatorów z Seatle - zwrócił uwagę na fakt, że Jan Paweł II żyje pośród ludzi. "Byłem świadkiem ostatnich chwil fizycznego bicia serca. Mimo odejścia, wyczuwam, że jego serce bije pośród nas i bije w każdym z nas" - mówił.

W niedzielę kard. Stanisław Dziwisz uczestniczył w uroczystej Mszy św. w Kościele św. Ducha w Rzymie. W homilii abp Stanisław Ryłko zwrócił uwagę na istotę miłosierdzia Bożego w życiu współczesnego świata. Zauważył, iż "w dniach srebrnego jubileuszu Fundacji Jana Pawła II, często wracamy myślą do osoby i do dzieła wielkiego Papieża Polaka, starając się coraz lepiej zrozumieć najważniejsze przesłanie jakie On nam zostawił".

Abp Ryłko porównał papieża do dobrego Samarytanina ludzkości, który z miłością umiał pochylić się nad każdą ludzką potrzebą. Był papieżem kochanym przez rzesze wiernych, a jednocześnie stał się papieżem sprzeciwu. Był prorokiem, "który ma odwagę mówić światu o prawdach trudnych i niewygodnych".

W południe wszyscy goście wzięli udział w modlitwie "Anioł Pański" z Ojcem świętym Benedyktem XVI, a popołudniu wysłuchali koncertu "W hołdzie Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II" w audytorium Palazzo Pio.

Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 października 1981 r. Jest to fundacja kościelna, której celem jest popieranie i realizację inicjatyw o charakterze naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Jana Pawła II.

Fundacja prowadzi m.in. dokumentację pontyfikatu, również we współpracy z instytucjami o podobnym charakterze; opiekuje się polskimi pielgrzymami, pomaga w formacji duchownych i świeckich, zwłaszcza pochodzących z Europy środkowowschodniej.

Siedziba Fundacji znajduje się w północno-zachodniej części Rzymu, 15 km od centrum miasta. Pełni m.in. rolę domu pielgrzyma. Ma tu swoją siedzibę również Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II.

Obok dokumentów papieskich, książek, albumów i publikacji, wydawanych w różnych krajach świata, Ośrodek posiada dział numizmatyczny, filatelistyczny oraz dokumentację fotograficzną, wizualną i dźwiękową. Zbiory muzealne obejmują dary i pamiątki przekazywane Papieżowi - szczególnie przez Polaków - podczas audiencji i podróży papieskich.

W siedzibie Fundacji odbywają się m.in. sesje naukowe i Uniwersytet Letni Kultury Polskiej.