Papież zainaugurował rok akademicki na Uniwersytecie Laterańskim

Radio Watykańskie/J

publikacja 22.10.2006 11:34

Uprawiając naukę nie można zapominać, że każda wiedza musi chronić człowieka i rozwijać jego dążenie do autentycznego dobra. Przypomniał o tym Benedykt XVI podczas inauguracji roku akademickiego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Papież poświęcił też nową bibliotekę uniwersytecką imienia bł. Piusa IX i czytelnię noszącą imię Jana Pawła II. Na inaugurację przybył do tej samej auli, w której wystąpił 13 grudnia 2004 roku, odwiedzając uczelnię po raz ostatni jako kardynał. Prezentował wtedy wraz z ówczesnym przewodniczącym włoskiego senatu, Marcello Perą, ich wspólną książkę zatytułowaną: „Bez korzeni. Europa, relatywizm, chrześcijaństwo, islam”. Auli zostało obecnie nadane imię Benedykta XVI. Nawiązując do tamtej wizyty, Papież powrócił do podjętego wówczas tematu kryzysu kultury i tożsamości.

„Uniwersytet jest jednym z miejsc najbardziej kwalifikowanych, by starać się znaleźć właściwe drogi wyjścia z tej sytuacji” – mówił Ojciec Święty. - Na uniwersytecie bowiem przechowuje się bogactwo tradycji, która pozostaje żywa poprzez wieki. Właśnie biblioteka jest istotnym narzędziem przechowywania bogactwa tradycji. Uniwersytet ukazuje, że prawda jest owocna, kiedy w całym jej autentyzmie przyjmuje się ją szczerym, otwartym umysłem. Na uniwersytecie formują się nowe pokolenia, które oczekują na propozycję poważną, zobowiązującą i zdolną odpowiedzieć w nowych kontekstach na odwieczne pytanie o sens ich własnego życia. Tego oczekiwania nie można zawieść” – powiedział Papież.

Benedykt XVI wskazał, że zadaniem wykładowców uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy, przekazywanie jej we wszystkich aspektach i obrona przed błędnymi, ograniczającymi ją interpretacjami. Prawda ma podstawowe znaczenie dla życia osobistego i relacji społecznych. Ostateczną prawdą jest Bóg. Każdy umysł w sposób naturalny do niej dąży. Wierzący wie, że Bóg jest bliski każdemu człowiekowi. Poznawanie Go daje pełnię prawdy i wolność.

Rektor uczelni, bp Rino Fisichella, z nieskrywaną satysfakcją powiedział Radiu Watykańskiemu, że liczba zapisów na Papieski Uniwersytet Laterański stale wzrasta. Uniwersytet ma wydziały filozofii, teologii i prawa. Ten ostatni daje tytuły naukowe uznawane przez państwo włoskie, a zatem również przez Unię Europejską. Jest tam też wydział prawa kanonicznego, instytut teologii pastoralnej i jedyny na świecie instytut «obojga praw». Doktoraty tej uczelni liczą się zarówno w zakresie prawa cywilnego, jak i kanonicznego. „Liczba studentów, pochodzących z ponad 100 krajów, przekracza 4 tys. Także profesorzy są różnych narodowości i jest ich ponad 200. Cała wspólnota akademicka w swych całkowicie odnowionych strukturach uczestniczy w radosnym, a równocześnie bardzo znaczącym spotkaniu z Papieżem ” – powiedział bp Fisichella.