Portal Wiara.pl nominowany do 'katolickiego Nobla'

KAI/a.

publikacja 28.09.2006 09:33

Portal Wiara.pl został nominowany do tegorocznej nagrody Totus w kategori "TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach".

W tym roku po raz siódmy rozdane zostaną nagrody Totus, nazywane katolickim "Noblem". Prestiżowe nagrody są co roku przyznawane przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II.


Laureaci otrzymują statuetką przedstawiającą uskrzydloną postać oraz 50 tys. zł. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zapewniał, że pieniądze na nagrody nie zubożają funduszu stypendialnego dla młodzieży, ponieważ pieniądze pochodzą od sponsorów.

Nominacje przedstawił ks. prałat Jan Drob, przewodniczący kapituły "Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach".

Nagrody Totus przyznawane są w 4 kategoriach:

Nominowani w kategorii "Promocja Człowieka, Praca Charytatywna oraz Edukacyjno-Wychowawcza"

Teresa Ostrowska
Prezes Stowarzyszenia Pomocy Charytatywnej "Wspólnota" w Gdańsku. Od 28 lat pomaga osobom pokrzywdzonym przez los. Zaczynała od pracy w komisjach charytatywnych pozarządowych, stopniowo gromadziła wokół siebie ludzi wrażliwych na krzywdę innych, rozszerzając działalność na teren województwa pomorskiego, a od roku 2000 na teren całej Polski.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum św. Łazarza"
Powołane przez członków Zespołu Synodalnego Parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Nowej Hucie oraz lekarzy związanych z Instytutem Onkologii, Towarzystwo uzyskało osobowość prawną w 1981 r. W swej działalności od samego początku walczy o godne życie człowieka do jego naturalnej śmierci. Towarzystwo stało się początkiem ruchu hospicyjnego w Polsce (liczącego dziś 111 ośrodków).
Towarzystwo prowadzi stacjonarne hospicjum (30 łóżek), Poradnię i Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej, ośrodek wolontariatu, zespół wsparcia dla rodzin osieroconych. Bardzo istotną formą działalności jest szkolenie wolontariatu oraz edukacja dzieci i młodzieży we współpracy z 85 szkołami.

O. Hubert Matusiewicz, bonifrater
Asystent Kościelny Caritas Internationalis, w latach 1993 - 2004 zastępca dyrektora Caritas Polska. Przez wiele lat prowadził Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i z oddaniem zajmował się pomocą dla najbardziej potrzebujących - w Polsce i poza granicami. Swoją postawą integrował wszystkich pracowników i wolontariuszy Caritas. Jego zasługą jest pozytywny wizerunek Caritas w mediach.

Ks. Władysław Duda
Kapłan Archidiecezji Warszawskiej, od 1981 r. zaangażowany w pomoc dla chorych i niepełnosprawnych, początkowo jako opiekun chorych w czasie organizowanych dla nich rekolekcji. Po ukończeniu seminarium, od 1986 r., prowadził te rekolekcje przez 5 lat, od 1987 r. organizator i współtwórca Społecznego Ruchu Hospicyjnego w Warszawie. W latach 1989 - 2003 prezes Warszawskiego Hospicjum Społecznego.

Wspólnota L'Arche - ARKA
Pierwszą wspólnotę założył w 1964 r. we Francji Jean Vanier, zapraszając do wspólnego życia w duchu Ewangelii i Błogosławieństw dwóch mężczyzn z upośledzeniem. Dzieło to stało się inspiracją do tworzenia kolejnych wspólnot. Jest ich obecnie ponad sto w ponad dwudziestu krajach na wszystkich kontynentach.
Aktualnie w Polsce istnieją 3 wspólnoty Arki: w Śledziejowicach k. Krakowa, w Poznaniu i we Wrocławiu. W 5 domach mieszka 27 osób z upośledzeniem, które jednocześnie pracują w warsztatach. Podstawą wzajemnych relacji jest szacunek dla drugiego człowieka. Życie wspólnotowe pomaga osobom z upośledzeniem budować poczucie własnej wartości i godności. Wspólnota chce być wrośnięta w społeczeństwo i tworzyć integralną jego część.

Nominowani w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej"

Grzegorz Górny
Reporter, publicysta, producent telewizyjny, redaktor naczelny tygodnika OZON, chrześcijanin w świecie kultury masowej.
Reporter "Gazety Wyborczej" (1989-1990), dziennikarz "Wprost" (1990-1991), korespondent "Życia Warszawy" na Ukrainie (1992-1993), korespondent sekcji polskiej Programu 2 szwedzkiego radia (1992-1999), założyciel i redaktor naczelny kwartalnika "Fronda" (1994-2005), realizator i producent magazynu telewizyjnego "Fronda" w Programie 1 TVP (136 programów i filmów dokumentalnych w latach 1994-2001), dyrektor programowy wydawnictwa książkowego "Fronda" (1996-2005), producent magazynu historycznego "Archiwum XX wieku" dla Telewizji Puls (14 odcinków w 2001 roku), realizator i główny prowadzący audycji "Areopagi" w Radiu Józef (2002-2003), producent i realizator filmów dokumentalnych z cyklu "Raport specjalny" dla Telewizji Polsat (2002-2005), członek rady programowej "Międzynarodowego Przeglądu Politycznego" (od 2003). Produkuje filmy dokumentalne dla Catholic Radio and Television Network. Laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. J. Zieleńskiego dla młodego dziennikarza (1989), zdobywca Nagrody Grand Press (2004) w kategorii publicystyki telewizyjnej, zdobywca pierwszego (2005) i drugiego (2004) miejsca w kategorii filmów dokumentalnych na Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie, trzykrotnie (1999, 2000, 2001) nominowany do Nagrody Rady Programowej TVP za propagowanie misji publicznej.

Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak"
Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak" powstało w 1995 r. jako ognisko zajęć pozaszkolnych przy parafii Matko Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy-Fordonie. Miało dwa cele: pierwszy to organizacja zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży, które pozwolą im odkryć i rozwinąć talenty i zainteresowania oraz nauczą aktywnego spędzania czasu wolnego; drugi to podejmowanie wszelkich działań, aby łaknienie kultury nie zamarło w mieszkańcach Fordonu. Dla realizacji tych celów powstały różnorodne sekcje: sport, języki, sztuka, muzyka i nauka, poradnia z telefonem zaufania z zakresu problemów wychowawczych i rodzinnych, organizacja koncertów, festynów, konkursów i spotkań ze znanymi ludźmi oraz wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży.

Teatr Akademicki KUL - ITP
Teatr Akademicki "Inicjatywa Teatralna Polonistów" powstał w 2001 r. z inicjatywy grupy studentów polonistyki KUL. Teatr wykorzystuje w swych spektaklach to, co jest uznawane za jego największy atut: grę grupy aktorów, chóralny śpiew, emocje wzmacniane plastycznym ruchem masy ludzi na scenie, przygotowując corocznie autorski musical oraz etiudę.

Grzegorz Linkowski
Reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury UMCS w Lublinie "Chatka Żaka". Założyciel i dyrektor Miedzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Rozstaje Europy". Animator wielu przedsięwzięć artystycznych, polikulturowych i ekumenicznych, takich jak "Spotkanie z Prawosławiem", "Żydzi lubelscy", "Tożsamości utracone, Tożsamości nabyte", "Duchowość pogranicza".

Maciej Świeszewski
Artysta malarz, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor wielu dzieł malarskich i uczestnik kilkudziesięciu wystaw. Odznaczony szeregiem nagród, m.in. Złotym Medalem Ministra Kultury "Gloria Artis". Jego ostatnim dziełem jest monumentalna (9 x 5 m) "Ostatnia Wieczerza".

Marek Skwarnicki
Poeta, prozaik, publicysta, tłumacz. W latach 1958 - 1989 członek redakcji i zespołu "Tygodnika Powszechnego", od 1962 r. członek zespołu miesięcznika "Znak". Należy do polskiego PEN Clubu. W latach 1977 - 1984 członek Papieskiej Rady Świeckich w Watykanie.

Nominowani w kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II"

Stowarzyszenie OBECNOŚĆ
Stowarzyszenie założone przez grupę mieszkańców Legnicy, działające od 2002 r. dla "tworzenia środowisk realnej pomocy dla integralnego rozwoju osób wewnątrz wspólnot rodzinnych, lokalnych i narodowych". Najważniejsze osiągnięcia to realizacja wystawy "...myśląc Europa. Europejskie pielgrzymowanie Jana Pawła II" oraz rozpoczęty 2 kwietnia 2006 r. "Legnicki Rok Jana Pawła II" pomyślany jako czas poświęcony pogłębianiu wybranych tematów nauczania Jana Pawła II oraz inicjowanie dzieł utrwalających i rozwijających dziedzictwo papieskie.

Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej, obchodzący jubileusz 50-lecia, przez całą swoją działalność promował nauczanie Kościoła w duchu Jana Pawła II, wychowując w ten sposób szerokie kręgi inteligencji katolickiej w Polsce, a także wpływając w tym duchu na życie publiczne - zarówno w okresie PRL, jak i dziś.

Fundacja Świętego Mikołaja
Instytucja kulturotwórcza, istniejąca od 2002 r. Jej powstanie jest efektem szczerego pragnienia stworzenia środowiska, dla którego najważniejszym zadaniem jest: "stawać się lepszym". Dzięki działalności Fundacji Świętego Mikołaja, od kilku lat, powstają kampanie społeczne, w których stara się ona pomagać "stać się lepszymi". Używając języka i metod, jakie stosuje się w reklamie Fundacja stara się wpływać na zmianę postaw, budzić sumienia, zawstydzać. Wynika to z przekonania, że zachęcanie do prospołecznej postawy wymaga w obecnych warunkach dominacji kultury masowej - wysoce skomercjalizowanej - stosowania reklamy, choć nieco innej niż ta komercyjna. Reklama społeczna ma skłaniać do określonego działania - do postaw prospołecznych.
Owocem działalności Fundacji jest również wydawanie pisma "Teologia polityczna". Osoby, które stworzyły Fundację działają w niej honorowo. Jest to więc zaangażowanie "pro publico bono". Doceniając tę pracę w 2005 roku w VII Edycji Konkursu "Pro Publico Bono" Fundacja otrzymała nagrodę w kategorii: działalność z zakresu ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej.

Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego JAMNA
Ośrodek poznańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów na Jamnej, w powiecie tarnowskim. Jamna to wieś wymordowana i spalona w czasie drugiej wojny światowej, jeszcze 15 lat temu przeznaczona była do zalesienia. W 1992 r. na Jamnej pojawiła się młodzież z DA z Poznania. Młodzi modlili się i pracowali przy odnawianiu domów i zagospodarowaniu terenu. Wieś, która miała już nie istnieć, dzięki młodym powraca na mapy.

Wydawnictwo "Biały Kruk"
Wydawnictwo, które powstało 10 lat temu, co roku publikuje wysokiej jakości albumy o tematyce religijnej, głównie związane z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II. Wydawnictwa albumowe były tłumaczone na języki: angielski, francuski, niemiecki, włoski, szwedzki, węgierski i bułgarski. Po śmierci Jana Pawła II Wydawnictwo opublikowało monumentalne, dwutomowe dzieło "Dzień po dniu. Ilustrowane kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978 - 2005", a obecnie realizuje 27 tomową edycję "Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II".

Nominowani w kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach"

Wydanie polskie "L'Osservatore Romano"
Polska wersja językowa "L'Osservatore Romano" jest miesięcznikiem, ukazującym się od 27 lat. Jego najważniejszym osiągnięciem jest tłumaczenie na język polski i publikowanie tekstów papieskich (Jana Pawła II i obecnie Benedykta XVI), zasadniczych dokumentów watykańskich, a także gromadzenie i publikowanie dokumentacji fotograficznej związanej z papiestwem.

Radio JÓZEF
Radio Józef jest rozgłośnią katolicką powołaną do życia w Archidiecezji Warszawskiej przez Kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Jako medium katolickie jest ciekawym przykładem przełamywania utartych schematów myślenia i działania oraz wnoszenia znaczących i głęboko ludzkich wartości w obszar komunikacji społecznej.

Portal internetowy WIARA
Portal www.wiara.pl istnieje od pięciu lat - powstał w lipcu 2001 roku. Traktuje o sprawach wiary i duchowości, również w aspekcie propagowania nauczania Jana Pawła II. Ciekawy, zawsze aktualny, nie boi się podejmować ważnych i kontrowersyjnych problemów dotyczących życia Kościoła w Polsce i na świecie. Portal tworzą 22 serwisy, w tym info, Papież (Jan Paweł II i Benedykt XVI). Jak każde medium interaktywne ma forum, czat. Co miesiąc portal notuje milion wejść.

Kwartalnik "Pismo Poświęcone Fronda"
"Fronda" jest kwartalnikiem ogólnopolskim o charakterze społeczno-religijno-kulturalnym. Tematyka pisma koncentruje się wokół spraw duchowych, moralnych wyborów, przed którymi staje dzisiejszy chrześcijanin. Redaktorzy "Frondy" podejmują też działania preewangelizacyjne, także poza łamami pisma. W latach 1994 - 2001 "Fronda" realizowała program telewizyjny, w którym poruszała ważne tematy społeczne i religijne. Obszarem działania jest również strona www.fronda.pl .

Rada Etyki Mediów
Rada Etyki Mediów powołana została do życia przez Konferencję Mediów Polskich w 1996 r. Rada, przez swoje uchwały, opinie i apele zwraca uwagę na problemy ważne dla kształtowania opinii publicznej, przyczynia się w istotny sposób do obrony wartości etycznych w życiu społecznym.