Papież przedłuży o dzień swoją wizytę w Turcji

KAI/J

publikacja 29.08.2006 12:09

Wizyta papieża Benedykta XVI w Turcji pod koniec listopada br. została przedłużona o jeden dzień. Poinformowały o tym niemal wszystkie agencje katolickie powołując się na stwierdzenia wikariuszy apostolskich bp. Louisa Pelatre ze Stambułu i Luigiego Padovese z Iskenderun.

Ich zdaniem przedłużenie papieskiej wizyty pozwoli na spotkanie z katolikami w Stambule oraz wizytę w Hagia Sophia.

Początkowo wizyta Benedykta XVI w Turcji miała się odbyć w dniach 28-30 listopada. Zaplanowano, że w tym czasie papież odwiedzi Ankarę, Izmir, Seldżuk (Efez) oraz Stambuł, gdzie Benedykt XVI spotka się z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem I, a także z najwyższymi przedstawicielami tureckich muzułmanów, żydów i ormian.

"Jeśli papieska wizyta nie zostałaby przedłużona, Ojciec Święty nie mógłby spotkać się z katolikami w Stambule" - powiedział mediom bp Pelatre. Aktualny program jest ułożony tak ściśle, że nie znalazłoby się w nim miejsce na Mszę św. w tym mieście. Postanowiono więc, że przedpołudnie 1 grudnia papież poświęci na spotkanie z katolikami. Odprawi dla nich Mszę św. w położonej w dzielnicy Harbiye katedrze Świętego Ducha. Zarówno papieże Paweł VI w 1967 r. i Jan Paweł II w 1979 r. sprawowali tam Eucharystię dla tureckich katolików.

Według relacji bp. Pelatre, w drodze na lotnisko papież zatrzyma się przy Hagia Sophia. Ta niegdyś największa świątynia chrześcijaństwa została zbudowana w VI w. za panowania cesarza Justyniana i konsekrowana w 537 r. Po upadku Konstantynopola w 1453 r. została zamieniona na meczet, a w 1935 r. - na rozkaz prezydenta Kemala Atatürka - urządzono w niej muzeum.

Bp Pelarte potwierdził, że Benedykt XVI nie odwiedzi ważnej z historycznego punktu widzenia wspólnoty katolickiej w Trapezuncie nad Morzem Czarnym. W lutym br. został tam zamordowany katolicki ksiądz Andrea Santoro.

Z kolei z Ankary doszła wiadomość, że przybywającego do stolicy Turcji papieża Benedykta XVI nie przyjmie prezydent tego kraju Ahmed Necdet Sezer. W skład komitetu powitalnego wejdzie jeden z ministrów, gubernator prowincji Ankara oraz burmistrz stolicy Turcji. Z lotniska papież pojedzie wprost do mauzoleum Atatürka.

Wieczorem 28 listopada Benedykt XVI prawdopodobnie spotka się w Ankarze z korpusem dyplomatycznym, być może w obecności premiera Recepa Tayyipa Erdogana. W godzinach porannych następnego dnia papież odleci do Izmiru, a stamtąd uda się w dalszą drogę do Seldżuku, gdzie znajdują się ruiny dawnego Efezu.

W Meryem-Ana Evi (Domku Marii) w Efezie, ważnym miejscu związanym z kultem maryjnym, planowana jest Msza św. sprawowana przez papieża. Do Domku Marii w Efezie pielgrzymują zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie. Położony na zachodnim wybrzeży Turcji Efez był miejscem działalności św. Pawła Apostoła oraz św. Jana Ewangelisty. Jak głosi tradycja, było to miejsce zaśnięcia Maryi, Matki Jezusa.

Po południu 29 listopada przewidziany jest dalszy lot do Stambułu i spotkanie z patriarchą Bartłomiejem I w jego siedzibie w Fanarze. Obaj zwierzchnicy Kościołów zamierzają wspólnie modlić się w prawosławnej katedrze św. Jerzego. Kolejne spotkanie Benedykta XVI i Bartłomieja I planowane jest na 30 listopada, w święto św. Andrzeja Apostoła. Tego dnia, w święto patronalne patriarchatu grecko-prawosławnego, papież będzie uczestniczył w uroczystej liturgii w katedrze św. Grzegorza. Planowane jest też ogłoszenie wspólnego oświadczenia.

Na popołudnie przewidziane są kolejne spotkania ekumeniczne i międzyreligijne. Najważniejszymi partnerami rozmów będą: ormiańsko-apostolski patriarcha Stambułu Mesrob II Mutafyan, syryjsko-prawosławny arcybiskup Timotheos Samuel Aktas, naczelny rabin Isak Haleva oraz mufti Mustafa Cagrici.

Jak twierdzi bp Padovese, patriarchowie Bartłomiej I i Mesrob II zamierzają uczestniczyć w Mszy św. sprawowanej przez papieża 1 grudnia.