Walencja: Kard. Cafarra o homozwiązkach

Radio Watykańskie/a.

publikacja 06.07.2006 07:56

Zrównanie małżeństw ze związkami homoseksualnymi jest wyrazem fałszywego pojmowania laickości państwa - stwierdził kard. Carlo Cafarra.

Arcybiskup Bolonii jest gościem kongresu teologiczno-pastoralnego odbywającego się w ramach V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji. Włoski purpurat wskazał na ogromną rolę Kościoła, gdy chodzi o wychowywanie młodzieży do życia w rodzinie.

W swoim wystąpieniu kard. Carlo Cafarra przeanalizował sytuację rodziny w aktualnej kulturze laickiej. Skrytykował rezolucję Parlamentu Europejskiego, która wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej do zrównania małżeństw ze związkami homoseksualnymi oraz oskarżanie o homofobię te kraje, które nie chcą przyjąć rezolucji. Zdaniem purpurata rezolucja ukazuje „fałszywe pojęcie laickości państwa”. Aplikacja owych „zasad laickich” w Europie sprawi, że społeczeństwo przekształci się w „kontrakt egoizmów, wynegocjowane współistnienie ludzi obcych”. W takiej sytuacji głównym wyzwaniem jest właściwe wychowanie. Kard. Cafarra wyraził żal, że całe „pokolenie ludzi dorosłych nie potrafi wychować młodego pokolenia”. Kościół ma ważną misję do spełnienia: „odbudować silny związek wychowawczy tak wewnątrz jak i na zewnątrz rodzin”, stwierdził purpurat.