Przygotujmy się do duchowego wymiaru pielgrzymki

PAP/a.

publikacja 29.04.2006 22:56

Przygotujmy się jak najlepiej do duchowego wymiaru wizyty papieża Benedykta XVI w Polce - apeluje do wiernych przewodniczący komitetu organizacyjnego Archidiecezji Warszawskiej ds. pielgrzymki papieża Benedykta XVI bp Piotr Jarecki.

W piątek podczas konferencji prasowej w stołecznym Ratuszu bp Jarecki powiedział, że "główny wymiar pielgrzymki jest duchowy, religijny i nadprzyrodzony". Ponadto biskup zwrócił się z apelem, aby warszawiacy okazali "przywiązanie do nowego papieża, dekorując okna i budynki, żeby Ojciec Święty patrząc na miasto, widział, że z radością go witamy".

Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Mirosław Kochalski zwrócił się do mieszkańców stolicy, aby w czasie wizyty Benedykta XVI pozostali w mieście i wspólnie uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Papież przyleci do Warszawy 25 maja ok. godz. 11. Z lotniska uda się do archikatedry św. Jana Chrzciciela na spotkanie z duchowieństwem. Podczas przejazdu z lotniska zatrzyma się w trzech miejscach: przy pomniku Umschlagplatz, Pomniku Pomordowanych na Wschodzie oraz przy Katedrze Wojska Polskiego - poinformowano podczas konferencji.

Po obiedzie w rezydencji prymasa Polski Józefa Glempa, Benedykt XVI pojedzie na spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Obecny będzie także premier Kazimierz Marcinkiewicz i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Pierwszy dzień pielgrzymki papieża zakończy się spotkaniem ekumenicznym w kościele św. Trójcy.

W niedzielę, 26 maja, papież odprawi mszę na pl. Piłsudskiego. Msza będzie odprawiona w języku łacińskim.

Bp Jarecki podkreślił, że "msza św. na pl. Piłsudskiego to nawiązanie do pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce, podczas której papież Polak odprawił msze św. właśnie w tym miejscu".

Dodał, że w tym roku przypada także 25. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jego pogrzeb był celebrowany również na tym placu.

Do 23 kwietnia przyjęliśmy 350 tys. zgłoszeń o karty wstępu do sektorów na pl. Piłsudskiego, jednak liczba miejsc jest tam ograniczona do nieco ponad 100 tys. osób. Karty wstępu na plac będą przydzielane i rozdawane w diecezjach po 12 maja - poinformował ks. Andrzej Parys.

Wierni będą mogli uczestniczyć w mszy także w Ogrodzie Saskim i na pl. Teatralnym, gdzie będą rozstawione telebimy. Według organizatorów, zmieścić się tam może nawet ok. 1 mln wiernych.

Podczas konferencji przedstawiono także projekt ołtarza, który stanie na pl. Piłsudskiego w miejscu, gdzie stał ołtarz podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Będzie to ponad 20-metrowej wysokości krzyż z rozpiętym poniżej zadaszeniem z folii, na której wymalowane będzie wyobrażenie Ducha Św. w postaci gołębicy - wyjaśnił przewodniczący komisji ds. projektu ołtarza i dekoracji ks. Andrzej Przekaziński.

Przewodniczący komisji ds. kontaktu z mediami ks. Wiesław Niewęgłowski poinformował, że uczestnikom mszy będą rozdawane jednodniowe gazety (o nakładzie 500 tys. sztuk) z praktycznymi informacjami dla pielgrzymów.

Na placu będą wyznaczone specjalne sektory dla kombatantów oraz dla niepełnosprawnych. Będą działały punkty medyczne oraz punkty osób zagubionych. W czasie pielgrzymki papież będzie funkcjonowało 15 szpitali stacjonarnych oraz 8 polowych. Obsługę medyczną zapewni także 50 karetek oraz śmigłowiec i samolot ratunkowy.

Komendant stołeczny policji podinsp. Jacek Kędziora zapewnił, że warszawska policja jest przygotowana do zabezpieczenia papieskiej wizyty. Dodał, że policja będzie współpracowała ze strażą miejską, żandarmerią wojskową oraz strażą pożarną.