Przygotujcie się na spotkanie z Papieżem

PAP/a.

publikacja 18.04.2006 09:25

Metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek, zaapelował do wiernych, aby odpowiednio przygotowali się do wizyty w Polsce papieża Benedykta XVI.

List arcybiskupa w tej sprawie odczytywany był w poniedziałek wielkanocny we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej.

"Będziemy witać Piotra naszych czasów tradycyjnym śpiewem, okrzykami radości, gestami wyrażającymi miłość do Dostojnego Gościa i szerokim otwarciem się na Jego apostolskie słowo. Jednakże, wtedy okażemy Ojcu Świętemu najwięcej serca, gdy podejmiemy odpowiednie przygotowanie przed Jego wizytą - przygotowanie religijne, moralne i duchowe" - napisał abp Ziółek.
Według niego, najlepszym sposobem tego przygotowania będzie modlitwa, która powinna towarzyszyć wiernym zarówno w życiu osobistym i rodzinnym, jak i we wspólnocie w parafii. Zdaniem abpa, także rachunek sumienia przeprowadzony w czasie, gdy rozważamy śmierć krzyżową Zbawiciela i Jego zmartwychwstanie, pozwoli nam poznać siebie i dokonać pożądanych zmian na lepsze.

"Stanie się to najbardziej wartościową formą naszego przygotowania na spotkanie z Namiestnikiem Jezusa i widzialną głową Jego Kościoła" - napisał w liście metropolita.

Abp Ziółek jest przekonany, że zbliżająca się pielgrzymka Benedykta XVI powinna wywołać u wiernych przede wszystkim radość z faktu, że na polskiej ziemi stanie namiestnik Jezusa Chrystusa i bezpośredni następca papieża Jana Pawła II. Polacy powinni być też wdzięczni papieżowi, że "pragnie się spotkać z nami w naszym ojczystym domu, modlić się, przemawiać do nas i nam błogosławić"; również za to, że kontynuuje dzieło swojego poprzednika, okazując mu wiele miłości.

Jednym z elementów przygotowania do pielgrzymki ma być specjalne triduum pierwszych trzech sobót w maju, które odbywać się będą w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Tam przed obrazem Madonny Watykańskiej, ofiarowanej przez Jana Pawła II, wierni mają wypraszać "liczne i trwałe owoce zbliżającej się pielgrzymki".

Metropolita uważa również, że cenną formą przygotowań do wizyty Benedykta XVI w Polsce może być poznawanie jego życia i działalności.

Papież Benedykt XVI będzie przebywać w Polsce od 25 do 28 maja; odwiedzi Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i b. obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Papieska pielgrzymka będzie przebiegać pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze".