Włochy: Nowoczesne Centrum Jana Pawła II

Gazeta Wyborcza/a.

publikacja 29.12.2005 16:13

Pierwszy na świecie ośrodek kultu Jana Pawła II ma powstać w środkowych Włoszech.

Będą tu sale muzealne, kaplice, biblioteka oraz awangardowe sanktuarium bez krzyża wieńczącego fasadę, otwarte dla przedstawicieli innych wyznań.

Centrum powstanie w miasteczku Bassano Romano, 40 km od Rzymu, na ziemiach klasztoru Ojców Benedyktynów Sylwestrynów, z inicjatywy Międzynarodowej Fundacji im. Jana Pawła II. Pomysł zrodził się tuż po śmierci polskiego Papieża. - Wielu ludzi wołało wtedy "Santo subito", marząc o tym, by Ojciec Święty stał się nieśmiertelny - wspomina przeor klasztoru Don Felice Poli. - Z pomocą wszelkich środków, jakie daje nam do dyspozycji dzisiejsza technologia, my postanowiliśmy to życie kontynuować - dodaje.

Budowa kompleksu ruszy pod koniec przyszłego roku, otwarcie planowane jest na rok 2011. - Przewidujemy, że Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze w ciągu pięciu lat. Nasze Centrum będzie już na niego czekało - mówi Don Felice.

W części podziemnej znajdą się kaplice wiecznej adoracji, sale muzealne oraz biblioteka ze wszystkimi dziełami i homiliami Jana Pawła II. Będzie też audio- i wideoteka oraz galeria sztuki z portretami polskiego Papieża, które wykonają młodzi artyści. - Skontaktowaliśmy się już z wieloma Akademiami Sztuk Pięknych we Włoszech. Obrazy i rzeźby zostaną rozmieszczone na 35-hektarowym terenie naszego klasztoru - zapowiada Don Felice.

Na fasadzie sanktuarium znajdzie się 500-metrowy ekran, na którym będą wyświetlane filmy o życiu Karola Wojtyły. Posłuży on także do transmitowania uroczystości odbywających się w świątyni. - Ten ekran jest symbolem otwarcia Kościoła na świat, którego dokonał Jan Paweł II - mówi twórca projektu Paolo Marioni.

Sanktuarium nie będzie miało zewnętrznego krzyża. - To będzie kościół dla ludzi wszystkich wyznań, tak jak chciał Papież - wyjaśnia Don Felice Poli. Będzie tu można skorzystać z pomocy duchownych psychologów. W sanktuarium znajdą się dwie relikwie: pozłacana kopia średniowiecznego krzyża ofiarowanego Ojcu Świętemu przez biskupów hiszpańskich oraz biała piuska, ostatnia, jaką nosił Jan Paweł II, podarowana klasztorowi przez arcybiskupa Stanisława Dziwisza. Budowla pomieści ponad 12 tys. osób, plac przed nią - 50 tys.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to 30-50 mln euro. Członkowie fundacji liczą na darowizny od instytucji i osób prywatnych oraz - po dokonanej kanonizacji Jana Pawła II - na pomoc Watykanu. Postęp prac będzie można obserwować na stronie internetowej: www.jp2f.org.

Już od przyszłego roku będzie można uczestniczyć w pierwszych inicjatywach związanych z projektem: w planach jest m.in. procesja i droga krzyżowa, doroczny zjazd młodzieży katolickiej oraz wielki koncert muzyki sakralnej.