Kraków: Papieski pociąg

Gazeta Krakowska/a.

publikacja 21.12.2005 22:24

Aerodynamiczny kształt, pełny monitoring wnętrza, klimatyzacja, windy i miejsca ułatwiające przejazd osobom niepełnosprawnym, telewizory i tablice informacyjne dla pielgrzymów - tak będzie wyglądał pociąg papieski, który od maja przyszłego roku ma kursować między Wadowicami a Łagiewnikami.

Skład zostanie wyprodukowany w nowosądeckim Newagu. Wczoraj w siedzibie PKP PLK SA w Krakowie zaprezentowano projekt trasy i nowego pociągu.

- Chcemy, by wszystko było gotowe na przyjazd Benedykta XVI do Polski - mówi Józef Jeżewicz z zarządu PKP PLK. - Mamy więc niewiele czasu. Musimy poprawić stan linii kolejowych, na dworcach w Krakowie i Wadowicach powstaną specjalne punkty informacyjne, wybudujemy też łącznicę między Kalwarią Zebrzydowską a Skawiną, aby skrócić czas podróży. W przyszłości planujemy rozbudowę linii do Bielska-Białej i na Śląsk. Inwestycja pochłonie od 26,5 do 40 mln zł. Część kwoty wyłoży kolejowa spółka, resztę Ministerstwo Transportu i Budownictwa. Urząd marszałkowski zapowiedział, że będzie dopłacał do biletów, by ich cena była konkurencyjna w stosunku do prywatnych przewoźników.