Otwórz Bogu drzwi codzienności

red

publikacja 23.07.2016 13:41

Młodzi pielgrzymi ŚDM przeszli przez Bramę Miłosierdzia w archikatedrze i uczestniczyli w modlitwie "Anioł Pański", której przewodniczył abp Józef Kupny.

Otwórz Bogu drzwi codzienności Agata Combik /Foto Gość Wspólny śpiew hymnu "Światowych Dni Młodzieży"

– Św. Jan Paweł II, twórca Światowych Dni Młodzieży mówił, że Anioł Pański jest modlitwą, przez którą zapraszamy Boga do swojej codzienności – mówił metropolita. – Podczas tej modlitwy wspominamy bowiem nie tylko gotowość Maryi do pełnienia woli Bożej i Jej ogromne zaufanie wobec planu przygotowanego przez Boga, ale przede wszystkim zwracamy uwagę na to, że historia zbawienia ludzkości zaczyna się od rozmowy z Bogiem, z Bożym posłańcem, nie w kościele, nie w miejscu świętym, ale w zwyczajnym domu, gdzie Maryja wykonywała swoje codzienne czynności. Ta modlitwa przypomina, że Bóg chce mieć dostęp do nas nie tylko w kościołach, ale także poza drzwiami świątyń; Bóg chce mieć dostęp do tego, co nazywamy naszym, chce mieć dostęp do twojej codzienności…. Chce rozmawiać z tobą, gdy chce być blisko, gdy pracujesz, odpoczywasz…

Abp Kupny wzywał, by nie zamykać Boga w czterech ścianach kościołów. – Otwórzcie Bogu drzwi swojej codzienności – mówił. – Życzę Wam, byście podczas tych Dni Młodzieży doświadczyli spotkania z Bogiem. Wrócicie wtedy do swoich domów i wspólnot całkowicie odmienieni. Spotkanie Jezusa sprawia, że nic już nie jest takie jak dawniej, a modlitwa „Anioł Pański” dokładnie o tym przypomina. Chwila, w której Maryja powiedziała „tak” stała się chwilą całkowitej przemiany jej życia. Może dla wielu z Was Wrocław, albo Kraków będzie miejscem, gdzie wypowiecie swoje „tak” Jezusowi. Zapewniam Was – nic już nie będzie takie, jak dawniej. Jesteście gotowi na tę przemianę?

Gosc Wroclawski Hymn ŚDM pod katedrą wrocławską