ŚDM u Matki Różańcowej

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.07.2016 11:25

Spotkali się w Gniewoszowie. Około 500 uczestników ŚDM z Włoch, Ukrainy, Kazachstanu, Namibii, Gwinei Równikowej i Polski przeszło w pieszej pielgrzymce do sanktuarium MB Różańcowej w Wysokim Kole w diecezji radomskiej.

Jak każe stara tradycja kustosz ks. Szymon Mucha kropił przychodzących pielgrzymów wodą święconą ks. Arkadiusz Bernat Jak każe stara tradycja kustosz ks. Szymon Mucha kropił przychodzących pielgrzymów wodą święconą

- Ona jest moją Matką i często się do Niej modlę na Różańcu - mówi pielgrzym z Namibii. - U nas na Ukrainie Matka Boża jest tak samo czczona gorąco, jak tutaj w Polsce - dodaje pątniczka z Czerniowców na Ukrainie.

Wchodzących do sanktuarium wita ks. Szymon Mucha, kustosz. Jak każe stara tradycja kropi ich wodą święconą. Potem, już w sanktuarium, wspominał swój udział w Światowych Dniach Młodzieży. - To było w 1991 r. na Jasnej Górze. Byłem wtedy młodym księdzem. Pamiętam tamten entuzjazm, ten wielki tłum z całego świata. I teraz coś takiego dzieje się także w Wysokim Kole. Nasze sanktuarium jeszcze nie miało tak wielonarodowej pielgrzymki - mówił kustosz.

Radosnej, wielojęzykowej liturgii przewodniczył bp Adam Odzimek. W homilii odniósł się do tego wymiaru. - Moi kochani, chcę was pozdrowić wszystkich językiem Kościoła, po łacinie: Vobis omnibus salutem dico plurimam: Najserdeczniejsze pozdrowienia dla was wszystkich. Ks. Szymon mówił o swoim udziale w Światowych Dniach Młodzieży w 1991 r. Ja też tam byłem. Dzisiejszy dzień przypomina mi tamtą pielgrzymkę, ale ten dzień mówi także o pielgrzymce, która trwa w Kościele od Zesłania Ducha Świętego. Wtedy rodził się Kościół Matka, który otwiera drzwi dla ludzi wszystkich języków, narodów i każdego wieku. Jest to Kościół Matka, który gromadzi. Słyszymy dziś tyle języków i nie rozumiemy wszystkich, ale wszyscy doskonale rozumiemy, że dzieją się dziś wielkie sprawy Boże - mówił bp Odzimek, a zakończył modlitwą z odwołaniem do słów znanej piosenki: - Panno pszeniczna, zielonooka, nachyl się nad moim życiem. Panno o włosach sypkich, jak piasek, pozwól się tobą zachwycić i ucz nas obecności Chrystusa w Kościele i naszej obecności przy ludziach.

Po Mszy św. i wspólnym posiłku rozpoczął się radosny Festiwal Narodów.


Mszy św. przewodniczył bp Adam Odzimek   ks. Arkadiusz Bernat Mszy św. przewodniczył bp Adam Odzimek