GOSC.PL |
publikacja 21.07.2016 21:25
Pielgrzymi przybyli do miasta, gdzie Kopernik „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”.
Katedra wypełniła się śpiewem pielgrzymów Krzysztof Kozłowski /Foto Gość
Tym razem goście podróżowali pociągiem, takim jak za dawnych lat. Spalinowa lokomotywa, piętrowe wagony, a w środku rozśpiewane grupy z Francji, Niemiec, Austrii i Łotwy. - Wspaniała podróż. Pociąg jechał jakoś wolno, ale to dodawało uroku, bo można było podziwiać piękne widoki. Ładna ta Warmia - mówi Agnes.
Młodzi dojechali do Braniewa, gdzie przywitała ich burmistrz miasta Monika Trzcińska. Dalej, już autokarami, udali się do Fromborka.
Parkingi są u podnóża katedralnego wzgórza. Aby dojść do kościoła, trzeba nieco trudu. - Ale jesteśmy przecież młodzi i pełni energii - śmieje się Beatrice. Spogląda na majestatyczną katedrę, której wieżyczki kontrastują z błękitem nieba. - Ciekawa jestem, jak wygląda w środku - zastanawia się i wraz z cała grupą rusza pod górkę.
Wspólnej Eucharystii przewodniczył bp Viktors Stulpins z diecezji lipawskiej Krzysztof Kozłowski /Foto Gość
Katedra przywitała ich ciszą. Taką majestatyczną, jakby wsłuchaną w ich młode serca. Niektórzy już w jej progu wyjęli aparaty fotograficzne, inni wyciągnęli komórki, by zrobić zdjęcia. - Piękna… Nastrojowa… Aż chce się na chwilę wyciszyć - szepcze Christian.
- Serdecznie witam was we Fromborku. Zapewne zastanawiacie się, dlaczego organizatorzy waszego pobytu na Warmii zaprosili was do Fromborka. To wyjątkowe miejsce dla naszej wiary. To tu w 1243 r. nasi przodkowie zaprosili Jezusa, by zamieszkał wśród nas, a papież Innocenty IV ustanowił diecezję warmińską. W 1260 r. stolicą diecezji został Frombork. Tu wybudowano pierwszą drewnianą katedrę - mówił proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.
Opowiadał o historii świątyni, wpływie kanoników na sztukę, kulturę i naukę. Podkreślał fakt, iż właśnie we Fromborku przez ponad 30 lat mieszkał Mikołaj Kopernik, i właśnie tu „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, przeprowadzając obserwacje astronomiczne, których efekty spisał w swojej kanonii obok katedry, a zatytułował: „O obrotach sfer niebieskich”. - Mikołaj Kopernik pochowany jest w tej katedrze. Tu spoczywają jego doczesne szczątki - mówił.
Muzeum Mikołaja Kopernika - to był obowiązkowy punkt zwiedzania wzgórza katedralnego Krzysztof Kozłowski /Foto Gość
Swoją wizytę we Fromborku młodzi rozpoczęli od Eucharystii, której przewodniczył łotewski bp Viktors Stulpins z diecezji lipawskiej. W homilii podkreślał znaczenie Słowa Bożego w życiu każdego człowieka, że ono trafia do naszych serc w różnych sytuacjach, często niespodziewanych.
- Dzisiaj Jezus wzywa nas do słuchania Słowa Bożego. Jesteśmy w niezwyczajnych warunkach. Poza swoim domem, poza swoim państwem. Jest nas dużo i jesteśmy różni. Ale Słowo Boże jest jedno i trafia do każdego z nas, dając powód do refleksji. Bo Słowo trzeba słuchać cierpliwie, czasem mówi do nas w ciszy, a my w milczeniu winniśmy być cierpliwi - mówił bp Stulpins.
Każdy, kto wszedł na wieżę, mógł podziwiać panoramę miasta i okolicy Krzysztof Kozłowski /Foto Gość
Na wieży widokowej sporo osób. Jest i grupa z Łotwy ze swoim biskupem. - Piękne wrażenia, niezwykła gościnność. Możemy wspólnie modlić się, uczestniczyć we Mszy św. To jest najważniejsze, że młodzi widzą innych z różnych państw i uświadamiają sobie, że nie są sami. Czują wspólnotę, umacniają swoją wiarę, dotykają wspólnoty Kościoła - mówi bp Viktors Stulpins.
W Polsce był wiele razy, we Fromborku jest pierwszy raz. - Można wiele zobaczyć, choćby piękną sztukę całej katedry. I osoba Mikołaja Kopernika. Chyba zbyt wiele osób nie kojarzyło go z tym miejscem. A widoki… można stać i długo podziwiać. Piękna jest wasza Warmia - dodaje.