Papież Franciszek otrzymał tiarę

KAI |

publikacja 16.05.2016 15:41

Niezwykły prezent wręczył dzisiaj papieżowi przewodniczący parlamentu Macedonii.

Papież Franciszek otrzymał tiarę CLAUDIO ONORATI /PAP/EPA Papież Franciszek, przewodniczący parlamentu Macedoniii i podarowana przez niego tiara

Podczas audiencji w Watykanie z okazji zbliżającego się wspomnienia świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowiańszczyzny, Franciszek otrzymał od Trajko Veljanovskiego ozdobioną perłami tiarę.

"Wiem, że papieże nie noszą już takiej korony, ale chciałem tym gestem podkreślić uroczysty charakter wizyty" - powiedział macedoński polityk w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z papieżem. Zaznaczył, że Ojciec Święty nie założył tiary na głowę.

Przed niemal 52 laty, w listopadzie 1964 r. papież bł. Paweł VI (1963-1978) zrezygnował z noszenia tiary. W ślad za nim poszli jego następcy.

Franciszek przyjął w Pałacu Apostolskim delegację Bułgarii i Macedonii z okazji w obchodzonego według juliańskiego kalendarza liturgicznego wspomina się świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowiańszczyzny. Co roku tradycyjnie z tej okazji do grobu pierwszego z Braci Sołuńskich w rzymskiej bazylice św. Klemensa pielgrzymują w tym czasie Bułgarzy i Macedończycy, by oddać cześć swoim patronom.