Papież do młodzieży w RŚA: Nie uciekajcie

PAP |

publikacja 30.11.2015 07:34

Papież Franciszek, przebywający Republice Środkowoafrykańskiej zaapelował do młodzieży, by nie uciekała z tego kraju. W stolicy, Bangi papież dokonał w niedzielę otwarcia Drzwi Świętych w katedrze, co symbolizuje inaugurację Roku Świętego.

Papież do młodzieży w RŚA: Nie uciekajcie DANIEL DAL ZENNARO /PAP/EPA Papież otworzył Drzwi Święte katedry w Bangi

To pierwsze Drzwi Święte otwarte przed Rokiem Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia uroczystą Mszą w Watykanie.

Po ceremonii i mszy w katedrze w Bangi Franciszek spotkał się z młodzieżą Republiki Środkowoafrykańskiej, kraju pogrążonego w konflikcie wewnętrznym na tle religijnym. Mówił młodym ludziom, że "ucieczka od wyzwań życia nie jest rozwiązaniem". Podczas spontanicznej rozmowy w czasie czuwania modlitewnego papież podkreślił, że drzewo bananowca jest symbolem afrykańskiej młodzieży.

"Szybko rośnie, daje owoce bogate w energię , jest wytrzymały. Myślę, że to jasno wskazuje drogę w obecnym momencie podziałów: drogę wytrzymałości"- oświadczył Franciszek.

Nawiązał do wypowiedzi jednego z młodych ludzi, który mówił, że wielu jego przyjaciół chce uciec z kraju. "Trzeba być wytrzymałym, mieć odwagę wytrzymałości, walki o dobro"- stwierdził papież.

Papież apelował do młodzieży, by działała na rzecz pokoju. Zauważył, że "pokój nie jest dokumentem, który się podpisuje i który zostaje, pokój czyni się każdego dnia". Prosił o to, by wyrzec się nienawiści i nauczyć się przebaczać.

"Z miłością i przebaczeniem będziecie zwycięzcami"- przekonywał Franciszek.

Najważniejszym wydarzeniem 6-dniowej podróży po Afryce było niedzielne otwarcie Drzwi Świętych w katedrze w Bangi, czyli symboliczne, wcześniejsze, rozpoczęcie Roku Świętego na Czarnym Lądzie.

Stojąc przed Drzwiami Świętymi stołecznej katedry, Franciszek powiedział: "Rok Święty Miłosierdzia zaczyna się wcześniej na tej ziemi, która cierpi od lat z powodu wojny, nienawiści, braku porozumienia i braku pokoju".

"Ta cierpiąca ziemia jest symbolem wszystkich krajów świata niosących krzyż wojny. Bangi staje się też duchową stolicą modlitwy o miłosierdzie Boże. Wszyscy modlimy się o pokój, miłosierdzie, pojednanie, przebaczenie, miłość" - mówił papież.

"Dla Bangi, dla całej Republiki Środkowoafrykańskiej i dla wszystkich krajów, cierpiących z powodu wojny, prosimy o pokój" - modlił się papież. "Chcemy pokoju" - dodał i powtórzył te słowa w miejscowym języku sango.

"Tą modlitwą rozpoczynamy dziś Rok Święty tutaj, w tej duchowej stolicy świata" - ogłosił Franciszek.

W wygłoszonej następnie homilii w czasie mszy w katedrze papież prosił o złożenie broni na świecie.

"Do wszystkich, którzy w niesprawiedliwy sposób używają broni na świecie, kieruję apel: złóżcie te narzędzia śmierci, uzbrójcie się w sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie, autentyczne gwarancje pokoju" - apelował.

Papież mówił, że zarówno w Republice Środkowoafrykańskiej, jak i w innych częściach świata, ludzie pragną szacunku, sprawiedliwości i równości, "nie widząc na horyzoncie pozytywnych znaków".

"Wszędzie, a przede wszystkim tam, gdzie panuje przemoc, nienawiść, niesprawiedliwość i prześladowania, chrześcijanie są wezwani do tego, by dawać świadectwo Boga, który jest miłością" - dodał.

Franciszek wskazywał wiernym, że "Bóg jest silniejszy od wszystkiego".

"To przekonanie daje wierzącym spokój, odwagę i siłę, by wytrwać w dobru, w obliczu najgorszych przeciwności. Nawet wtedy, gdy siły zła rozpętają się, chrześcijanie muszą odpowiedzieć na wyzwanie z wysoko uniesioną głową, gotowi przeciwstawić się w tej batalii, w której Bóg będzie miał ostatnie słowo" - powiedział papież.

Pełna treść papieskiej homilii: