Łaciński Twitter Papieża ma już ponad 400 tys. czytelników

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 18.11.2015 20:44

Już ponad 400.000 użytkowników śledzi Twitter Ojca Świętego w języku łacińskim. Obecnie czytelników łacińskiego Twittera jest prawie tyle samo, co francuskiego.

Łaciński Twitter Papieża ma już ponad 400 tys. czytelników Józef Wolny /Foto Gość Już ponad 400.000 użytkowników śledzi Twitter Ojca Świętego w języku łacińskim. Obecnie czytelników łacińskiego Twittera jest prawie tyle samo, co francuskiego

Już ponad 400.000 użytkowników śledzi Twitter Ojca Świętego w języku łacińskim.  Papieski Twitter wystartował 12 grudnia 2012 r., za pontyfikatu Benedykta XVI, w 8 językach: włoskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim, niemieckim, angielskim i arabskim, ale już w styczniu następnego roku postanowiono dodać jeszcze jeden język: właśnie łacinę. Obecnie czytelników łacińskiego Twittera jest prawie tyle samo, co francuskiego.

Pięćdziesiąt lat temu Paweł VI odprawił po raz pierwszy całą Mszę po włosku, co oznaczało początek epoki języków narodowych w historii Kościoła. Wielu uważało wówczas, że będzie to ostateczny koniec używania języka łacińskiego. Jednak za pontyfikatu Benedykta XVI łacina, będąca językiem Ojców Kościoła, teologii, prawa kanonicznego i Soborów, zaczęła przeżywać w Kościele swój renesans. Dowodem tego jest dzisiejsza popularność papieskiego Twittera w tym języku.