Irakijczycy czekają na wizytę papieża

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 27.07.2015 23:30

Irakijczycy czują bliskość Ojca Świętego i siłę modlitwy chrześcijan całego świata, trzeba jednak bardziej zdecydowanych działań ze strony wspólnoty międzynarodowej.

Irakijczycy czekają na wizytę papieża TOMASZ GOłąB /foto gość Abp Louis Sako

Wskazuje na to patriarcha Louis Raphaël Sako. Chaldejski arcybiskup Bagdadu podkreśla, że mieszkańcy tego pogrążonego w wojnie kraju wciąż liczą na odwiedziny Papieża Franciszka. „Jest on duchowym i moralnym autorytetem międzynarodowym nie tylko dla chrześcijan” – podkreśla abp Sako.

„Chrześcijanie płacą najwyższą cenę w tej wojnie między szyitami i sunnitami, a także w konflikcie na Bliskim Wschodzie. Tożsamością tego Kościoła jest męczeństwo. Jest ponad 120 tys. uchodźców, a kolejni Irakijczycy opuszają kraj – mówi abp Sako. - Bieda nie jest najgorsza. Najtrudniejszy jest brak odpowiedzi na pytanie: Jaka będzie nasza przyszłość. Czy będzie w ogóle jakakolwiek? Na razie odpowiedź na to pytanie otoczona jest mrokiem. Wspólnota międzynarodowa kieruje się polityką bazującą na zyskach, a nie na dobru człowieka. Produkcja broni musi przecież oznaczać wojny. Trzeba bardziej zintensyfikowanych działań przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego: mają pieniądze, sprzedają ropę naftową, ciągle się zbroją. Irakijczycy czują bliskość Ojca Świętego, jednak oczekują na jego wizytę pasterską. Potrzebujemy jego obecności wśród nas po to, by dodał nam siły i umocnił naszą nadzieję. Jego obecność dodałaby nam sił do tego, by trwać, a nie uciekać”.