Czego chciał od was Chrystus?

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.04.2015 20:48

W całym Kościele widać dziś wielkie pragnienie odnowy życia konsekrowanego, aby było ono zgodne z tym, czego chciał Chrystus – uważa kard. João Braz de Aviz, przewodniczący Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Czego chciał od was Chrystus? Henryk Przondziono /Foto Gość W całym Kościele widać dziś wielkie pragnienie odnowy życia konsekrowanego, aby było ono zgodne z tym, czego chciał Chrystus – uważa kard. João Braz de Aviz

Z inicjatywy tej dykasterii odbywa się w Rzymie międzynarodowy kongres poświęcony formacji zakonnej. Jest to, jak podkreśla kard. Braz de Aviz, jedno z głównych wydarzeń Roku Życia Konsekrowanego. Cieszy się on wielką popularnością. Uczestniczy w nim 1300 osób, reprezentowanych jest ponad 100 krajów i 400 różnych charyzmatów.

Organizatorom kongresu zależy na pozytywnym spojrzeniu na życie konsekrowane i docenieniu nauczania ostatniego Soboru – mówi kard. Braz de Aviz.

 „Chcemy nie tyle patrzeć na błędy, które popełniono, czy na trudności, które istniały w przeszłości, bo również z właściwym odczytaniem charyzmatu było dużo problemów. Nas jednak bardziej interesuje przyglądanie się charyzmatowi, który jest darem dla Kościoła i już wydał owoce – mówi kard. Braz de Aviz. - Z tego względu na przeszłość chcemy patrzeć z wdzięcznością, dostrzegając wspaniałe rzeczy, których Bóg dokonał i nadal dokonuje poprzez dany charyzmat. W sposób szczególny dostrzegamy też to, co wydarzyło się po Soborze aż do naszych czasów. Sobór wyznaczył nowy początek w naszym dialogu ze światem. A zatem odczytując charyzmaty, nie można patrzeć jedynie w odległą przeszłość, ale trzeba również spoglądać na tych 50 minionych lat. Był to okres dojrzewania w naszych relacjach ze światem, a także w relacjach osób konsekrowanych z Kościołem. Doceniono na przykład wartość życia wspólnotowego, życia w relacjach”.

***

Podczas gdy w Rzymie trwa od 7 do 11 kwietnia międzynarodowy kongres osób konsekrowanych, w Brazylii odbywa się w tym samym czasie (od 7 do 10 kwietnia) podobne spotkanie krajowe. Do sanktuarium narodowego w Aparecidzie przybyło z całego kraju ponad dwa tysiące sióstr, braci i księży zakonnych. Kongres związany jest z ogłoszonym przez Papieża Franciszka Rokiem Życia Konsekrowanego. Spotkaniu towarzyszy hasło: „Przyjąć istotę tożsamości życia konsekrowanego: postawa prorocka, proces mistagogiczny”.

Otwierając kongres, ordynariusz miejscowej archidiecezji kard. Raymundo Damasceno de Assis wyraził zebranym serdeczną wdzięczność za realizację powołania zakonnego w różnych rzeczywistościach, gdzie dają oni świadectwo życia, pełniąc misję i posługę apostolską. „Kościół wyraża hołd wdzięczności za niestrudzoną pracę w duszpasterstwie, edukacji, służbie zdrowia; za troskę o ubogich i pozostawionych na marginesie życia społecznego; za promocję i obronę życia, za zaangażowanie się w troskę o pokój i dobro wspólne narodu brazylijskiego” – wyznał gospodarz kongresu kard. Damasceno Assis.

Z kolei arcybiskup Porto Alegre Jaime Splenger, odpowiedzialny za kontakty pomiędzy episkopatem (CNBB) a Konferencją Zakonników Brazylii (CRB), podkreślił w swoim wystąpieniu, że „historia Kościoła w Brazylii powinna być pisana począwszy od życia osób konsekrowanych, którym  zawdzięcza on bardzo dużo”. Arcybiskup zauważył również, że „winniśmy być w Kościele takim życiem konsekrowanym, które rozpala serca i daje świadectwo; nie możemy bać się wyrażać to, kim jesteśmy,  i kochać to, co czynimy”.

Przewodnicząca Konferencji Zakonników Brazylii (CRB) siostra Maria Inês Vieira Ribeiro pozdrawiając uczestników zauważyła, że kongres jest największym wydarzeniem w historii 61 lat tej organizacji. „Jesteśmy tutaj, aby potwierdzić nasze zaangażowanie z Chrystusem, który posyła nas tam, gdzie jest życie najbardziej zagrożone. Tam jest miejsce osób konsekrowanych” – podkreśliła z przekonaniem siostra Maria Inês.

Podczas kongresu przewidziano wspólne celebracje Eucharystii, konferencje tematyczne, refleksje nad listami Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Tymczasem w Madrycie w Madrycie trwa 44 Krajowy Tydzień Życia Zakonnego. W tym roku jego hasło brzmi: „Pamięć, obecność i przyszłość. Życie zakonne w Ludzie Bożym”. Jego uczestników pozdrowił Papież Franciszek.

Tydzień Życia Zakonnego jest ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła w Hiszpanii. To doroczne spotkanie, które gromadzi osoby zakonne z kraju i z zagranicy ma charakter formacyjny. W Roku Życia Konsekrowanego chce odpowiedzieć na apel Papieża Franciszka, aby „spojrzeć w przeszłość z wdzięcznością, otworzyć się na przyszłość z nadzieją, przeżywać teraźniejszość z pasją”.

Uczestników madryckiego spotkania pozdrowił Papież Franciszek. Osoby konsekrowane zachęca, aby „odnowiły wymiar kościelny i prorocki życia zakonnego. Niech Pan udzieli wam łaski pamięci, abyście się zatroszczyli o charyzmat założycielski; łaski odwagi, aby nim żyć i odnowić go w obecnych okolicznościach bez lęku; i łaski płodności, która zawsze patrzy z nadzieją w przyszłość”- napisał Papież Franciszek.

W konferencji inaguracyjnej kard. Fernando Sebastián CMF mówił o ewolucji życia zakonnego od Soboru Watykańskiego II do naszych czasów. Z kolei Giovanni Maria Vian, dyrektor L’Osservatore Romano, przedstawił wyzwania, jakie stoją dzisiaj przed życiem zakonnym, a także jego mocne strony. Ponadto program przewiduje wystąpienie m. in. kard. Oscara Rodrígueza Maradiagi, który poświęci swoje wystąpienie życiu zakonnemu w służbie miłości, oraz kard. Ricardo Blázqueza. Przewodniczący Episkopatu Hiszpanii będzie mówił o Roku Życia Konsekrowanego i roli osób zakonnych w życiu Kościoła. Przewidziano również wiele spotkań dla młodych osób zakonnych, koncerty oraz chwile modlitwy.

Kongres cieszy się wielkim zainteresowaniem, a liczba chętnych przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Już na kilka dni przed jego rozpoczęciem szukano dodatkowych lokali.

44 Krajowy Tydzień Życia Zakonnego, który organizuje należący do klaretynów Instytut Teologiczny Życia Zakonnego, zakończy się 12 kwietnia.