Papieskie życzenia dla nowego prezydenta

wdm/RV

publikacja 31.01.2015 21:27

Proszę dla Pana o stałą opiekę Bożą w światłym działaniu na rzecz dobra wspólnego - napisał papież w telegramie gratulacyjnym.

Sergio Mattarella ANGELO CARCONI /PAP/EPA Sergio Mattarella
Nowy prezydent Włoch

73-letni Sergio Mattarella został wybrany na głowę państwa w czwartym głosowaniu zgromadzenia senatorów, deputowanych oraz delegatów wszystkich regionów Italii. Pochodzi z Sycylii, urodził się w Palermo.  Był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, wcześniej ministrem, wicepremierem i przez ćwierć wieku deputowanym.

„Życzę, aby mógł Pan wykonywać ten wysoki urząd zwłaszcza w służbie jedności i zgody kraju – napisał w specjalnym telegramie Franciszek. – Proszę dla Pana o stałą opiekę Bożą w światłym działaniu na rzecz dobra wspólnego w duchu autentycznych wartości ludzkich i duchowych włoskiego narodu”.

Gratulacje dla nowego prezydenta Włoch przesłały też inne środowiska kościelne tego kraju, jak konferencja episkopatu czy Akcja Katolicka. Pochodzący z Sycylii Sergio Mattarella jest prawnikiem i działaczem lewicowej Partii Demokratycznej, choć karierę polityczną zaczynał od Chrześcijańskiej Demokracji. Ostatnio był sędzią Sądu Konstytucyjnego. Na stanowisku głowy państwa, które ma charakter głównie reprezentacyjny, Mattarella zastąpi sędziwego Giorgia Napolitano.