Papież Franciszek o zamachu w Paryżu

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 07.01.2015 21:31

„Zabójcza przemoc jest zawsze odrażająca i nigdy nie można jej usprawiedliwić” – tymi słowami papież Franciszek potępił zamach w redakcji francuskiego pisma.

Papież Franciszek Roman Koszowski /Foto Gość Papież Franciszek
Niezależnie od motywów, zabójcza przemoc jest zawsze odrażająca i nigdy nie można jej usprawiedliwić

Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie za zabitych i rannych oraz o bliskości z rodzinami ofiar. Zaapelował też, by wszelkimi możliwymi sposobami przeciwstawiać się szerzeniu nienawiści i wszelkiej przemocy. Papieskie słowa, potępiające krwawy zamach na francuskie pismo satyryczne „Charlie Hebdo”, znalazły się w specjalnej deklaracji dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty wskazuje, że zamach, który spowodował tak wysoką liczbę ofiar przeraził całe francuskie społeczeństwo oraz zaniepokoił wszystkich ludzi miłujących pokój, także daleko poza granicami Francji. Papież wskazuje, że „niezależnie od motywów, zabójcza przemoc jest zawsze odrażająca i nigdy nie można jej usprawiedliwić”. Przypomina, że godność wszystkich ludzi musi być gwarantowana i zdecydowanie chroniona, należy odrzucić też wszelkie podżeganie do nienawiści i prawdziwie zatroszczyć o drugiego.

Franciszek apeluje również o zdecydowane przeciwstawianie się szerzeniu nienawiści i wszelkiej przemocy, zarówno fizycznej jak i moralnej, która niszczy ludzkie życie, depcze godność człowieka oraz podminowuje w znaczący sposób pokojowe współistnienie ludzi i narodów, niezależnie od narodowości, religii i kultury. Ojciec Święty zapewnia też o swej duchowej solidarności z tymi, którzy na różne sposoby angażują się w budowanie pokoju i sprawiedliwości, by dogłębnie uzdrowić źródła i przyczyny nienawiści, w tym bolesnym i dramatycznym momencie, zarówno we Francji, jak i w innych regionach świata naznaczonych przez napięcia i przemoc.