W Mosulu nie ma już chrześcijan

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 19.07.2014 19:09

Papież z niepokojem śledzi rozwój sytuacji.

Irak Doug / CC-SA 3.0 Irak
Ruiny klasztoru św. Eliasza nieopodal Mosulu, założonego w VI wieku

Po prawie dwóch tysiącach lat obecności w irackim Mosulu nie ma już chrześcijan. Sytuacja wyznawców Chrystusa w Iraku staje się coraz bardziej dramatyczna. Mówił o tym w Watykanie syryjskokatolicki patriarcha Antiochii podczas dzisiejszego spotkania z abp. Dominique’iem Mambertim. Watykański „minister spraw zagranicznych” zapewnił go, że Papież Franciszek z dużym niepokojem śledzi rozwój sytuacji w Iraku, gdzie przyszłość wspólnoty chrześcijańskiej jest zagrożona. „Dżihadyści nie tylko grożą, ale niszczą, palą i zabijają” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim patriarcha Ignacy Józef III Younan.

Jak wygląda sytuacja chrześcijan w Iraku?
- Ostatnie informacje są dramatyczne. Kolejny raz ze smutkiem przypominamy, że nie wolno mieszać religii z polityką. Jeśli istnieją jakieś spory między szyitami i sunnitami, nie powinny stawać się pretekstem do ataków na chrześcijan czy też inne mniejszości. Nie jest to także racja do tego, by niszczyć miejsca kultu, kościoły, siedziby biskupie czy budynki parafialne w imię organizacji terrorystycznej, która nie słucha żadnych racji ani głosu sumienia. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że nasza siedziba biskupia w Mosulu została kompletnie spalona. Bezpowrotnie straciliśmy bibliotekę i bezcenne manuskrypty. Grożono nam również, że wszyscy chrześcijanie zostaną zabici, jeżeli nie przejdą na islam. To przerażające! Okrywa to hańbą całą wspólnotę międzynarodową”.

Czy są jeszcze w Mosulu chrześcijanie?
- Nikt już nie został. Było jeszcze kilka rodzin, jednak wczoraj uciekły. Na granicy miasta islamiści ograbili ich z wszystkiego, naubliżali im jako wyznawcom Chrystusa i zostawili ich na pustyni. Chrześcijanie chronią się głównie w Kurdystanie, ale kurdyjski premier przestrzega, że zaczyna już brakować miejsca, są przecież także przedstawiciele innych mniejszości, którzy uciekają przed islamistami, w tym np. szyici. Sytuacja jest straszna.

Jak można powstrzymać ofensywę islamskich dżihadystów?
- Należy wstrzymać ich finansowanie. Skąd otrzymują broń? Z fundamentalistycznych krajów Zatoki Perskiej i dzieje się to za cichym przyzwoleniem zachodnich polityków, ponieważ zależy im na tamtejszej ropie. Niestety tak to wygląda. To prawdziwy wstyd. Wzywamy wspólnotę międzynarodową, by pozostała wierna takim fundamentalnym prawom człowieka, jak wolność religijna i wolność sumienia. Jesteśmy obecni w Iraku, Syrii, Libanie: nas chrześcijan tu nie importowano, żyjemy tu od dwóch tysiącleci i mamy prawo być traktowani jak obywatele tych krajów. Prześladują nas w imię religii i nie tylko grożą, ale wprowadzają swe groźby w czyn: niszczą i zabijają.