Sędziowie winni być przykładem uczciwości i roztropności

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 17.06.2014 21:52

Co w aspekcie etycznym powinno cechować sędziego? Papież podjął ten temat, przyjmując w Watykanie członków ważnego włoskiego organu państwowego, jakim jest Najwyższa Rada Sądownictwa.

Sędziowie winni być przykładem uczciwości i roztropności Marek Piekara /GN Wśród wszystkich zalet dominującą i powiedziałbym specyficzną dla sędziego jest roztropność. To cnota zarządzania, posuwania spraw do przodu.

Zwrócił uwagę, że od sędziego zależą decyzje dotyczące wprost życia obywateli. Wymaga to od niego odpowiednich zalet intelektualnych, psychologicznych i moralnych.

„Wśród wszystkich zalet dominującą i powiedziałbym specyficzną dla sędziego jest roztropność. Cnota ta nie polega na zatrzymywaniu się w miejscu. Nie można mówić: «Jestem roztropny i nie ruszam się». Nie o to chodzi! To cnota zarządzania, posuwania spraw do przodu. Skłania ona do spokojnego rozważenia racji prawnych i faktów, które muszą stać u podstaw sądu. Będzie się roztropniejszym, mając w wysokim stopniu równowagę wewnętrzną, zdolną do opanowania odruchów wynikających z własnego charakteru, z osobistych zapatrywań czy przekonań ideologicznych. Włoskie społeczeństwo wiele oczekuje od sądownictwa, zwłaszcza w aktualnym kontekście, który znamionują między innymi wyjałowienie dziedzictwa wartości i ewolucja porządku demokratycznego. Starajcie się nie zawieść słusznych oczekiwań ludzi. Podejmujcie wysiłek, by zawsze być przykładem uczciwości i moralności dla całego społeczeństwa” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał, że takich przykładów we Włoszech nie brakowało. Życie za swą prawość oddali tacy ludzie, jak związany z Akcją Katolicką prawnik Vittorio Bachelet, zamordowany w 1980 r. przez terrorystów z Czerwonych Brygad, czy sędzia Rosario Livatino, który zginął w 1990 r. z rąk mafii i obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.