Rodziny: nie bójcie się świętości

Tomasz Gołąb

publikacja 01.06.2014 12:41

W Wilanowie odbyły się uroczystości Dnia Dziękczynienia. Wśród gości prezydent Bronisław Komorowski. Mszy św. przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Rodziny: nie bójcie się świętości Tomasz Gołąb /GN

1 czerwca świętowano siódmy Święto Dziękczynienia. Było to również ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację papieża Jana Pawła II.

Uroczystości rozpoczęły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, skąd o godz. 8 wyruszyła procesja z relikwiami św. Jana Pawła II. Orszak przeszedł 4-godzinną trasą do Świątyni Opatrzności Bożej. Przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii do procesji dołączyli biskupi, przedstawiciele kapituł i zaproszeni goście, przedstawiciele miast papieskich, Kaszubi i górale.

O godzinie 12 na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej rozpoczęła się uroczysta Msza święta koncelebrowana z udziałem episkopatu Polski. Przewodniczył jej i homilię wygłosił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Eucharystię koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, Prymas Polski senior abp Józef Kowalczyk, i prymas-nominat Wojciech Polak. Obecni byli także bp Cyryl Klimowicz z Syberii i Jan Ozga z Kamerunu. 

Rodziny: nie bójcie się świętości   Tomasz Gołąb /GN We Mszy św. bierze udział m.in. para prezydencka - Bez wyboru Jana Pawła II obchodzony srebrny jubileusz wolności byłby znacznie krótszy i skromniejszy – stwierdził na początku Mszy św. kard. Kazimierz Nycz. - Kochający Bóg w swojej Opatrzności jest i opiekuje się nami. Zawierzamy Mu wszystkie nasze polskie sprawy.

- Cieszę się, że mogę razem z Wami świętować 25-lecie odrodzenia Waszej Ojczyzny. Cieszę się, że mogę być z Wami w tej świątyni, w której corocznie, w Święto Dziękczynienia, zawierzacie losy Polski i Polaków Opatrzności Bożej - powiedział w homilii sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, podkreślając że święty Jan Paweł II mógłby zostać patronem naszej wolności. Poruszył także problemy współczesnych rodzin. - Wiem, że napotykacie rozliczne przeszkody na drodze realizacji waszego powołania: bezrobocie, emigracja, lęk przed przeszłością, kultura tymczasowości, kwestionująca sens nierozerwalnych więzi. A jednak, pomimo wszystko, nie lękajcie się! To do Was i Waszych dzieci należy przyszłość! Jan Paweł II, patron rodziny, będzie waszym wielkim orędownikiem w niebie: ufajcie Bożej Opatrzności - powiedział gość z Watykanu, przekonując że ostatnie słowo nie należy do tych, którzy wieszczą koniec tradycyjnej rodziny, lecz do Opatrzności Bożej, które realizuje swoje plany przez rodzinę. - Nie bójcie się świętości - dodał kardynał Pietro Parolin.

Po Mszy świętej o 14.00 Centrum Opatrzności Bożej zaprosiło na piknik rodzinny.