Po wizycie premiera Jaceniuka

KAI |

publikacja 26.04.2014 14:35

Stolica Apostolska i Ukraina pragną stabilności politycznej i społecznej w tym kraju - czytamy w komunikacie opublikowanym po watykańskich rozmowach premiera Arsenija Jaceniuka z papieżem Franciszkiem oraz sekretarzem stanu, kard. Pietro Parolinem.

Po wizycie premiera Jaceniuka EPA/PAP Ppaież Franciszek i premier Ukrainy w czasie spotkania w Watykanie

 W trakcie serdecznych rozmów, które miały miejsce w kontekście dobrych stosunków dwustronnych między Stolicą Apostolską a Ukrainą omówiono obecną sytuację. Wyrażono nadzieję, że wszystkie zainteresowane strony będą konstruktywnie współpracować na rzecz przywrócenia stabilności politycznej i społecznej kraju, zgodnie z prawem międzynarodowym oraz krzewić porozumienie między narodami tego regionu.

Następnie zwrócono uwagę na szczególną rolę, do jakiej wypełnienia wezwane są Kościoły i inne związki wyznaniowe oraz każdy wierzący w celu budowaniu wzajemnego szacunku i zgody wśród wszystkich grup społecznych - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Premierowi Jaceniukowi towarzyszyli m. in. minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Deszczyca i burmistrz miasta Lwowa Andrij Sadowy.

Po spotkaniu w Watykanie Jaceniuk udał się do greckokatolickiego soboru Świętej Sofii w Rzymie, gdzie odbyła się modlitwa za Ukrainę i spotkanie z Ukraińcami mieszkającymi w Wiecznym Mieście.

W trakcie 18 minutowej audiencji dla premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka papież Franciszek zapewnił, że uczyni wszystko, co w jego mocy na rzecz pokoju na Ukrainie - powiedział po audiencji szef ukraińskiego rządu.

Ojciec Święty ofiarowując w darze premierowi Jaceniukowi wieczne pióro zaznaczył, że ufa, iż tym piórem podpisze on porozumienie pokojowe. Następnie dodał, że uczyni wszystko, co w jego mocy, aby do niego doszło.

Natomiast premier Jaceniuk ofiarował papieżowi Franciszkowi zdjęcie z kijowskiego Majdanu Niepodległości w noc Nowego Roku. zaznaczył przy tym, że to właśnie w tym miejscu tysiące jego rodaków walczyło o wolność i swe prawa.