9 lat temu Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca

PAP |

publikacja 02.04.2014 07:19

Nabożeństwa, czuwania modlitewne, sympozja, wystawy - w całej Polsce w środę zaplanowano uroczystości związane z dziewiątą rocznicą śmierci Jana Pawła II.

9 lat temu Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca Henryk Przondziono /GN Jan Paweł II

W Warszawie na pl. Piłsudskiego - w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież najczęściej spotykał się z warszawiakami - o godz. 21 rozpocznie się czuwanie modlitewne. Poprzedzi je emisja filmów przygotowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II, które mają przybliżyć postać papieża i jego pontyfikat.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II Jerzy Nagórski, będzie to symboliczna inauguracja obchodów kanonizacyjnych. "Czuwanie modlitewne odbędzie się przed relikwiami Jana Pawła II w hali namiotowej ustawionej na pl. Piłsudskiego, poprowadzą je warszawskie wspólnoty parafialne" - powiedział Nagórski. Dodał, że oprawę muzyczną przygotuje chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

O godz. 17 w kościele św. Anny w Wilanowie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. Po niej odbędzie się koncert organowy Emanuela Bączkowskiego dedykowany Janowi Pawłowi II. W salach wystawowych Wieży Trzeciego Tysiąclecia znajdujących się obok kościoła zostanie otwarta wystawa prac Ewy i Macieja Berbeków "Między niebem a ziemią".

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaplanowano sympozjum poświęcone papieżowi. Jest ono organizowane wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat honorowy objął kard. Nycz. W trakcie sympozjum przewidziane są wystąpienia rektorów obu uczelni: prof. Alojzego Szymańskiego (SGGW) i ks. prof. Stanisława Dziekońskiego (UKSW) oraz kardynała Nycza. Wykład pt. "Misja uniwersytetu w nauczaniu Jana Pawła II" wygłosi ks. prof. Waldemar Chrostowski z UKSW.

W Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie o godz. 10 zostanie otwarta wystawa "Jan Paweł II a wojsko", a po niej odbędzie się sympozjum.

W Krakowie w dniu rocznicy śmierci Jana Pawła II światową premierę będzie miał włoski musical operowy pt. "Karol Wojtyła. Historia Prawdziwa". Akcja dwugodzinnego przedstawienia rozpoczyna się w momencie zamachu na Jana Pawła II, a sceny walki o życie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły w Polsce. Spektakl zostanie pokazany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Wieczorem na Osiedlu Studenckim Politechniki Krakowskiej odbędzie się m.in. czuwanie modlitewne młodzieży oraz msza św. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. W oknach akademików Politechniki studenci chcą stworzyć napis świetlny "JP II".

Krakowianie będą też z pewnością palić znicze i składać kwiaty pod "Oknem Papieskim" przy Franciszkańskiej 3.

W Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, wierni spotkają się wieczorem na mszy św. w bazylice Ofiarowania NMP. Przed stojącym obok świątyni pomnikiem Jana Pawła II zapalą znicze. W szczególnie bliskim papieżowi sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zaplanowano mszę św. Odbędzie się też nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla młodzieży, która by upamiętnić rocznicę śmierci papieża będzie pielgrzymowała z pobliskiego Barwałdu Górnego.

Na Podhalu górale i turyści spotkają się o godz. 20.30 na mszy polowej na szczycie góry Wdżar, która jest wygasłym wulkanem. Biskup Karol Wojtyła niejednokrotnie wędrował na tę górę oraz do pobliskiego wąwozu nazwanego Papieskim z oazową młodzieżą. Tuż przed konklawe, podczas którego został wybrany papieżem, u podnóża Wdżaru spotkał się z młodzieżą archidiecezji krakowskiej.

W Beskidach rocznicę śmierci Jana Pawła II upamiętni góralska watra, która zapłonie w środę późnym wieczorem na górze Matyska, zwanej Golgotą Beskidów. Wierni zaśpiewają "Barkę", ulubioną pieśń polskiego papieża. Przed stojącym na górze ogromnym Krzyżem Milenijnym odprawiona zostanie msza św. Matyska w Radziechowach jest miejscem szczególnym dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Obok 20-metrowego krzyża, który kształtem przypomina papieski pastorał, znajduje się symboliczny kurhan upamiętniający polskich bohaterów narodowych. Wzdłuż drogi na górę powstały rzeźby stacji Drogi Krzyżowej.

W Białymstoku wieczorem odbędzie się marsz modlitewny. Jego uczestnicy tradycyjnie wyruszą po mszy św. z kościoła św. Ojca Pio przy ul. Mickiewicza na lotnisko Krywlany, gdzie w 1991 roku papież Jan Paweł II odprawił nabożeństwo dla kilkuset tysięcy wiernych.