Zwiastowanie Pańskie w Nazarecie

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 25.03.2014 21:57

W Nazarecie szczególnie radośnie obchodzi się Zwiastowanie Pańskie. Uroczystości rozpoczęły się już 24 marca ingresem łacińskiego patriarchy Jerozolimy do nazaretańskiej bazyliki Zwiastowania.

Zwiastowanie Pańskie w Nazarecie Józef Wolny / Agencja GN Grota Zwiastowania, Nazaret.

Przed bazyliką abp Fouad Twal został przyjęty przez gwardiana franciszkańskiej wspólnoty o. Bruno Variano oraz przedstawicieli parafii w Nazarecie i władz miejskich. 

W dzień Zwiastowania Pańskiego patriarcha Fouad Twal przewodniczył uroczystej Mszy w bazylice w Nazarecie. Wzięło w niej udział trzech biskupów, ponad siedemdziesięciu kapłanów i wielu wiernych. Najliczniejsze były grupy z Nazaretu i innych parafii Galilei. Nie zabrakło jednak przybyszów z innych części Ziemi Świętej oraz pielgrzymów, także z Polski i Włoch. 

W homilii arcybiskup przypominał zebranym o tajemnicy Zwiastowania i jego znaczeniu w życiu każdego chrześcijanina. Zwrócił przy tym uwagę na odważną odpowiedź Maryi oraz na fakt, że Jezus przyszedł wyzwolić wszystkich od grzechu i od lęku przed śmiercią. Chrystus przynosi pokój całemu światu. Tego pokoju nic nie może przekreślić. Hierarcha przypomniał o trwającym Roku Rodziny. Rodzice są pierwszymi odpowiedzialnymi za przekazywanie wiary. W dzisiejszym świecie napotykają one wiele trudności, jednak Kościół nigdy nie pozostawia swoich wiernych bez opieki. Na zakończenie patriarcha przypominał o zbliżającej się wizycie Papieża Franciszka w Ziemi Świętej i wezwał do modlitwy w intencji tej pielgrzymki. 

Uroczysta Msza zakończyła się procesją do Groty Zwiastowania, podczas której odśpiewano prolog Ewangelii św. Jana w kilku językach. Bazylika w Nazarecie wznosi się nad Grotą Zwiastowania i pozostałościami „Domku Maryi”. Na przestrzeni wieków miejsce to uległo wielu przekształceniom. Badania archeologiczne potwierdzają jednak, że grota Zwiastowania była otoczona szczególną czcią wiernych już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jednym z tych świadectw jest graffiti z Pozdrowieniem Anielskim. Obecna bazylika Zwiastowania, wzniesiona według projektu włoskiego architekta Giovanniego Muzio, została poświęcona w 1969 r.
 

TAGI: