Papieskie intencje na marzec

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.03.2014 21:03

Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i misyjnej.

Papieskie intencje na marzec Henryk Przondziono /GN „Aby we wszystkich kulturach były szanowane prawa i godność kobiet”

Pierwsza z nich to: „Aby we wszystkich kulturach były szanowane prawa i godność kobiet”. Na ten temat nieraz wypowiadali się papieże naszych czasów. Ćwierć wieku temu Jan Paweł II wydał list apostolski o godności kobiety Mulieris dignitatem. Był to pierwszy w papieskim nauczaniu dokument poświęcony całkowicie tematyce kobiet – powiedział niedawno (12 października) przy okazji rocznicowych obchodów zorganizowanych przez Papieską Radę ds. Świeckich Papież Franciszek. A w samą jego 25. rocznicę, 15 sierpnia ub. r., mówił o nim przed modlitwą maryjną Anioł Pański w Castel Gandolfo:

„Ten dokument zawiera bogate refleksje, które zasługują na to, by do nich powracać i je rozwijać. A u podstawy wszystkiego jest postać Maryi, gdyż ukazał się on z okazji Roku Maryjnego. Posłużmy się w naszej modlitwie słowami znajdującymi się na końcu tego listu apostolskiego (por. n. 31): aby, rozważając biblijną tajemnicę kobiety, streszczającą się w Maryi, wszystkie kobiety odnajdowały w niej same siebie i pełnię swego powołania, i aby w całym Kościele była coraz bardziej zgłębiana i lepiej rozumiana ogromna i ważna rola kobiety”.

Papież poleca nam też intencję misyjną na każdy miesiąc. W marcu mamy się modlić, „aby liczni młodzi ludzie odpowiedzieli na wezwanie Pana do poświęcenia życia głoszeniu Ewangelii”. Sprawa takich powołań stale powraca w papieskich wypowiedziach. W rozważaniu na Anioł Pański w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, Franciszek nazwał idących za głosem powołania „darem dla ludu Bożego w drodze”.

„Tak bardzo trzeba tej obecności, która umacnia i odnawia dzieło głoszenia Ewangelii, wychowania chrześcijańskiego, miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących, modlitwy kontemplacyjnej, trud formacji ludzkiej, formacji duchowej młodzieży i rodzin, zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju w rodzinie ludzkiej – powiedział Papież. – Kościół i świat potrzebuje tego świadectwa miłości i miłosierdzia Bożego. Dlatego trzeba z wdzięcznością docenić praktykowanie życia konsekrowanego i pogłębić znajomość różnych charyzmatów czy duchowości. Musimy się modlić, aby wielu młodych ludzi odpowiedziało «tak» Panu wzywającemu ich do całkowitego poświęcenia się Jemu dla bezinteresownej służby braciom, do poświęcenia życia, aby służyć Bogu i braciom”.