Papież odwiedzi Sri Lankę

KAI |

publikacja 08.02.2014 16:10

Ojciec Święty zapewnił dziś o zamiarze odwiedzenia Sri Lanki. Uczynił to podczas audiencji dla mieszkających we Włoszech obywateli tego kraju. Spotkał się z nimi z okazji 75 rocznicy zawierzenia tamtejszego Kościoła Najświętszej Maryi Pannie.

Papież odwiedzi Sri Lankę PAP/EPA Po Mszy św. odprawionej przez arcybiskupa Colombo w Bazylice św. Piotra papież przywitał tancerzy i muzyków ze Sri Lanki

Grupie przewodniczył arcybiskup Kolombo, kard. Malcolm Ranjith.

Odnosząc się do słów pozdrowienia wypowiedzianych przez kard. Ranjitha Franciszek podziękował za zaproszenie do złożenia wizyty w tym kraju i zapewnił: „Myślę, że Pan udzieli nam tej łaski”. Papież przypomniał okoliczności, które doprowadziły do zawierzenia Sri Lanki Najświętszej Maryi Pannie. Miało to miejsce podczas wojny, kiedy ówczesny arcybiskup Kolombo, Jean-Marie Masson obiecał wybudować sanktuarium maryjne, jeśli kraj ten zostanie ustrzeżony od inwazji obcych wojsk.

Po wojnie wypełniając to ślubowanie Kościół w Sri Lance zbudował sanktuarium Matki Bożej w Tewatte (w pobliżu Kolombo). Ojciec Święty zaznaczył, że Matka Boża zawsze jest blisko nas, patrzy na każdego z macierzyńską miłością i towarzyszy zawsze na naszej drodze. „Nie wahajcie się zwracać do niej w każdej potrzebie, zwłaszcza gdy daje o sobie znać ciężar życia ze wszystkimi jego problemami”- zachęcił Franciszek.

Nawiązując do niedawnych konfliktów przeżywanych w Sri Lance Ojciec Święty wskazał na konieczność pojednania. "Wiem, że leczenie ran i współpraca z wczorajszym wrogiem, aby wspólnie budować przyszłość nie jest łatwa, ale jest to jedyna droga, która daje nadzieję na przyszłość, na rozwój i pokój” - stwierdził papież. Na zakończenie Franciszek zapewnił pielgrzymów o swej modlitwie i powierzył ich matczynemu wstawiennictwu Maryi.

Przed dwoma tygodniami pytany o kolejne papieskie pielgrzymki zagraniczne rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ stwierdził, że obok planowanej na sierpień br. wizyty w Korei możliwe są także papieskie pielgrzymki na Filipiny i do Sri Lanki, lecz nie w tym roku.