130 tys. Rosjan w zimnych sadzawkach

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 19.01.2014 21:35

Mimo tęgiego mrozu, w Niedzielę Chrztu Pańskiego wierni prawosławni trzykrotnie zanurzali się w wodzie na pamiątkę Chrztu Chrystusa w Jordanie oraz na znak odnowienia swojego chrztu.

130 tys. Rosjan w zimnych sadzawkach YURI KOCHETKOV/ PAP/EPA W Okręgu Moskiewskim przygotowano ponad siedemset miejsc z wodą do zanurzenia blisko cerkwi , monasterów i innych miejsc kultu religijnego.

19 stycznia Rosyjska Cerkiew Prawosławna obchodziła uroczystość Chrztu Pańskiego. Dzień wcześniej wieczorem przy specjalnie przygotowanych sadzawkach kapłani dokonywali obrzędu poświęcenia wody. Na Placu Rewolucji w centrum Moskwy ustawiono dwie sadzawki z drzewa dębowego i jedną z wygładzonych płyt lodowych. Obrzęd poświęcenia wody rozpoczął się o godzinie 21.00. Po obrzędzie wierni zaczęli uczestniczyć w osobistym rycie potrójnego zanurzenia. Tuż przed północą zgromadzeni wierni mogli wysłuchać koncertu dzwonów znajdujących się na dzwonnicach okolicznych cerkwi. W Okręgu Moskiewskim przygotowano ponad siedemset miejsc z wodą do zanurzenia blisko cerkwi , monasterów i innych miejsc kultu religijnego. Z pierwszych doniesień wynika, że mimo tęgiego mrozu, w obrzędzie zanurzenia w wodzie uczestniczyło ponad 130 tysięcy wiernych.