Abp Tomasi: Położyć kres przemocy w Syrii

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 13.01.2014 21:50

Stolica Apostolska intensyfikuje wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Abp Tomasi: Położyć kres przemocy w Syrii SANA / EPA / PAP „Wojna w Syrii oraz nasilenie konfliktu w Iraku i innych krajach Bliskiego Wschodu zobowiązuje nas do zdwojenia wysiłków na rzecz położenia kresu przemocy i cierpieniom milionów ludzi – mówił abp Tomasi.

W pierwszym rzędzie skupia się na inicjatywach mających doprowadzić do zakończenia wojny w Syrii. Temu m.in. służy konferencja odbywająca się dziś w Watykanie z inicjatywy Papieskiej Akademii Nauk. „Poprzedza ona oenzetowską konferencję pokojową w Genewie, do udziału w której zaproszona została także Stolica Apostolska” – mówi abp Silvano Tomasi stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ.

„Wojna w Syrii oraz nasilenie konfliktu w Iraku i innych krajach Bliskiego Wschodu zobowiązuje nas do zdwojenia wysiłków na rzecz położenia kresu przemocy i cierpieniom milionów ludzi – zauważa watykański dyplomata. – Sytuacja jest bardzo złożona ze względu na nakładanie się na siebie strategicznych interesów takich krajów jak Rosja i Stany Zjednoczone, ze względu na współzawodnictwo w przejęciu polityczno-religijnego przywództwa przez Iran i Arabię Saudyjską oraz spory między sunnitami i szyitami. W tym kontekście nie można też zapominać o zwyczajnym pragnieniu chrześcijan, by żyć w tym regionie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest powstrzymanie przemocy i dokonujących się zniszczeń” – powiedział abp Tomasi. 

Watykański dyplomata przypomina wysiłki Papieża Franciszka na rzecz przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie. Podkreśla, że ważnym krokiem na tej drodze będzie jego wizyta w Ziemi Świętej.