Betlejem: przygotowania do świąt

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 12.12.2013 23:45

W Betlejem trwają przygotowania do bożonarodzeniowych obchodów i do przyjęcia pielgrzymów, którzy tam z tej okazji przybędą. Wpisuje się w nie inauguracja świątecznej dekoracji na placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia.

Na Polu Pasterzy Roman Koszowski Na Polu Pasterzy
Oficjalne hasło Betlejem na tegoroczne Boże Narodzenie brzmi „Wróć do domu na święta”

Uroczysta inauguracja bożonarodzeniowej dekoracji na placu Żłóbka zgromadziła wielu mieszkańców miasta. Przybyli miejscowi chrześcijanie i pielgrzymi, ale także bardzo liczna grupa muzułmanów. Specjalnymi gośćmi inauguracji byli premier Autonomii Palestyńskiej Rami Hamdallah i przedstawiciele duchowieństwa. Uroczystości poprzedził międzynarodowy kiermasz ozdób bożonarodzeniowych i występ skautów.

Głównym punktem programu było zapalenie betlejemskiej choinki, która ma 15 m wysokości i jest darem palestyńskiej rodziny. Grupa wolontariuszy z Australii, Anglii i Chin przybrała choinkę piętnastoma tysiącami świateł oraz blisko czterema tysiącami kolorowych ozdób. W wystąpieniu poprzedzającym inaugurację dekoracji burmistrz Betlejem Vera Baboun ogłosiła oficjalne hasło Betlejem na tegoroczne Boże Narodzenie. Brzmi ono: „Wróć do domu na święta”. „Betlejem jest domem nas wszystkich – mówiła pani burmistrz. – Betlejem jest naszym domem, ponieważ tutaj można doświadczyć przyjaźni, życzliwości, bezpieczeństwa, braterstwa i domowego ciepła”.

Na zakończenie burmistrz zaprosiła do spędzenia świąt w Betlejem. Zaproszenie to skierowane jest do wszystkich, a w sposób szczególny do rodzin.
 

TAGI: