Nie bójmy się migrantów

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 06.12.2013 22:05

Komunikat końcowy po spotkaniu europejskich duszpasterzy migrantów.

Nie bójmy się migrantów Henryk Przondziono Agencja GN Imigranci muszą się poczuć częścią społeczeństw, do których przybyli...

Podejście Europy do zjawiska migracji jest konsekwencją swoistej schizofrenii. Podczas gdy Unia Europejska w coraz większym stopniu uznaje prawa legalnych migrantów, Europa staje się twierdzą, która na migrantów patrzy jedynie z ekonomicznego punktu widzenia – czytamy w komunikacie końcowym spotkania biskupów i innych osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo migrantów w europejskich episkopatach. Odbyło się ono w tym tygodniu na Malcie z inicjatywy Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE.

Dokument zwraca uwagę na potrzebę poszanowania zarówno godności migrantów, jak i porządku prawnego. Zdaniem CCEE zdrowa polityka migracyjna powinna sprzyjać czynnemu udziałowi migrantów w życiu społeczeństwa i ułatwiać im znalezienie pracy, by mogli sami zarobić na swe utrzymanie i zaspokoić potrzeby swych rodzin. Zaznaczono, że Kościół stara się być obecny wśród migrantów. Wprawdzie nie chce zastępować państwa, ale nie może być obojętny na ludzkie cierpienie.

Europejscy biskupi wspominają też o potrzebie przyjmowania i zagospodarowania różnorodności. W tym kontekście opowiadają się za pluralizmem, w którym nie należy zwracać uwagi na antagonizmy, ale na komplementarność. Imigrant potrzebuje niewątpliwie pomocy, ale jest też ubogaceniem dla społeczności, która potrafi go przyjąć – czytamy w komunikacie. Biskupi wskazują więc na nieadekwatność takich pojęć jak asymilacja czy integracja.