Nowy nuncjusz w Niemczech

KAI |

publikacja 15.11.2013 09:48

Do Berlina przybył 14 listopada nowy nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Nikola Eterović. Na berlińskim lotnisku powitał go arcybiskup stolicy Niemiec, kard. Rainer Maria Woelki.

Nowy nuncjusz w Niemczech Roberta F. / CC-SA 3.0 Abp Nikola Eterović

Nuncjusz powiedział dziennikarzom, że cieszy go przyjazd na nową placówkę. Zapewnił, że dołoży wszelkich wysiłków, aby stosunki pomiędzy papieżem a Kościołem w Niemczech układały się jak najlepiej. Pragnie też przyczynić się do zbudowania dobrych kontaktów między Stolicą Apostolską i rządem Niemiec. Witając nowego nuncjusza kard. Woelki zwrócił uwagę, że co piąty katolik w Berlinie nie jest pochodzenia niemieckiego. To także jest znakiem dla katolickiego Kościoła powszechnego, który w szczególny sposób reprezentuje przedstawiciel papieża.

Abp Nikola Eterović pochodzi z Chorwacji. Urodził się w 1951 roku w Pucisca na wyspie Brac na Adriatyku. Dotychczas był sekretarzem generalnym Synodu Biskupów; był jednym z odpowiedzialnych za planowanie, przeprowadzenie i dopracowanie pięciu kolejnych synodów. W ostatnich latach moderował ogólnokościelną refleksję o nowej ewangelizacji. W Berlinie jest następcą 74-letniego abp. Jean-Claude Perisseta, który zakończył swą misję we wrześniu br.

Oficjalnie abp Eterović zacznie pełnić swój urząd po złożeniu listów uwierzytelniających prezydentowi Niemiec, Joachimowi Gauckowi, co na stąpi w przyszłym tygodniu.

W minioną sobotę abp Eterović został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Rola nuncjusza w wewnętrznej sytuacji obecnej Kościoła w Niemczech jest bardzo ważna. M.in. w najbliższym czasie kilka diecezji dostanie nowych biskupów, a w tych nominacjach nie bez znaczenia jest głos nuncjusza apostolskiego.

63-letni Nikola Eterović jest 11 nuncjuszem w Niemczech od 1917 roku. Pierwszym nuncjuszem w Niemczech był w latach 1917-1929 Włoch Eugenio Pacelli, późniejszy papież Pius XII. (1939-1958). Od 1917 roku był on nuncjuszem w Bawarii, a kiedy Rzesza Niemiecka nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, 30 czerwca 1920 roku złożył listy uwierzytelniające w Berlinie.