Włochy: katolicka szkoła nadal istotna

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 28.10.2013 21:17

Szkolnictwo katolickie we Włoszech wciąż stanowi ważną rzeczywistość, tak gdy chodzi o liczby, jak i jakość. Takie wnioski przyniosła konferencja na temat „specjalnych potrzeb edukacyjnych”, zorganizowana przez episkopat tego kraju.

Włochy: katolicka szkoła nadal istotna Roman Koszowski / Agencja GN Szkolnictwo katolickie we Włoszech wciąż stanowi ważną rzeczywistość, tak gdy chodzi o liczby, jak i jakość. Takie wnioski przyniosła konferencja na temat „specjalnych potrzeb edukacyjnych”, zorganizowana przez episkopat tego kraju.

Statystycznie do placówek katolickich uczęszcza 9 proc. włoskich uczniów, mimo problemów finansowych i personalnych szkolnictwa kościelnego, traktowanego po macoszemu przez państwo.

Ze statystyk wynika, że we Włoszech katolickie dzieła edukacyjne, tradycyjnie prowadzone przeważnie przez zakony, obecnie coraz częściej przechodzą pod zarząd wiernych świeckich w ramach spółdzielni, stowarzyszeń czy fundacji. Drugim zjawiskiem jest zwiększone obciążenie ekonomiczne administracji szkół. Wiąże się to z jednej strony z brakiem pomocy państwa, ale z drugiej także z kryzysem demograficznym i gospodarczym, który stawia w trudnej sytuacji rodziny pragnące katolickiej edukacji dla swoich dzieci. Zdaniem Kościoła wymaga to wypracowania wspólnej strategii przetrwania i rozwoju katolickiego szkolnictwa we Włoszech, zamiast wystawiać się na ryzyko stopniowego upadku w rozproszeniu.

We Włoszech działa aktualnie ponad 9 tys. katolickich placówek edukacyjnych, w tym 1.126 szkół podstawowych i 1.246 średnich obu stopni.
 

TAGI: