By nie było powtórki z Iraku

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.09.2013 21:20

Boimy się, aby Syria nie była powtórką z tego, co się stało w Iraku. Tam z 1 mln 400 tys. chrześcijan pozostało ich teraz 200 tys. i ta liczba ciągle się zmniejsza” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Waldemar Cisło, kierujący sekcją polską PKWP.

By nie było powtórki z Iraku

Wszyscy jesteśmy świadkami tragedii, jaka rozgrywa się w Syrii. Najbardziej cierpią niewinni w tym dzieci. Ten konflikt bardzo mocno dotyka również syryjskich chrześcijan, wielu z nich za przynależność do Chrystusa zapłaciło życiem, setki tysięcy, aby się ratować uciekło z kraju. Ofiarę z życia ponoszą również osoby duchowne, w tym katoliccy księża. O tygodniową modlitwę w intencji przywrócenia pokoju w tym kraju do wszystkich Polaków apeluje papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. 

„Jesteśmy umocnieni takimi przykładami jak indyjski stan Orisa, gdzie dzięki modlitwie wielu tysięcy chrześcijan zaprzestano pogromu wyznawców Chrystusa. Boimy się, aby Syria nie była powtórką z tego, co się stało w Iraku. Tam z 1 mln 400 tys. chrześcijan pozostało ich teraz 200 tys. i ta liczba ciągle się zmniejsza” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Waldemar Cisło, kierujący sekcją polską PKWP. 

„Módlmy się i prośmy dobrego Boga w rękach, którego leży rozwiązanie tego problemu, aby chrześcijanie nie byli zakładnikami ani rebeliantów, ani rządu. Niestety chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są często tymi, którzy najbardziej cierpią, bo są najmniejszą grupą, często wykorzystywaną do rozgrywania swoich interesów. Benedykt XVI będąc w Libanie mówił: „Bliski Wschód bez chrześcijan lub z dużo mniejszą ilością chrześcijan, już nie będzie tym samym Bliskim Wschodem”. W nawiązaniu do tych słów i w odpowiedzi na apel Papieża Franciszka zechciejmy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby Bliski Wschód pozostał miejscem gdzie chrześcijanie będą mogli żyć w pokoju i gdzie będą mogli w spokoju wyznawać swoją wiarę. Włączmy się w siedmiodniową modlitwę o pokój w Syrii” – apeluje ks. Cisło. 

Tylko w tym roku papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazało już 971 tys. euro na pomoc uchodźcom z Syrii. Potrzebujących jest nadal wielu i niestety z każdym dniem ich przybywa. Według najnowszych informacji, każdego dnia granicę Syrii przekracza ok. 5 tys. osób, szukając schronienia w Turcji, Libanie, Iraku czy Jordanii. Swoją ojczyznę opuściło już ponad 2 mln Syryjczyków, blisko połowa z nich to dzieci. Sekcja polska Pomoc Kościołowi w Potrzebie również angażuje się w pomoc w Syrii. 

Materiały na Tydzień Modlitw za Syrię można znaleźć TUTAJ.