Biskupi radzili na Jasnej Górze

KAI |

publikacja 26.08.2013 22:14

Zaplanowany na rok 2016 Światowy Dzień Młodych w Krakowie był głównym tematem zebrania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze 26 sierpnia.

Biskupi radzili na Jasnej Górze Waldemar Deska /PAP Rzecznik Episkopatu, ks. Józef Kloch udziela informacji mediom

Biskupi postanowili, że na czele Ogólnopolskiego Zespołu ds. Wizyty Ojca Świętego w czasie Światowego Dnia Młodzieży w 2016 r. stanie kard. Stanisław Dziwisz, a krakowskim komitetem organizacyjnym pokieruje jego biskup pomocniczy Damian Muskus. W skład Ogólnopolskiego Zespołu wejdą także: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak, i biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. Powołanych zostanie także kilka zespołów roboczych. Wyznaczeni zostaną również diecezjalni koordynatorzy przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży. Ich pierwsze spotkanie odbędzie się we wrześniu br.

Zadaniem Ogólnopolskiego Zespołu ds. Wizyty Ojca Świętego w czasie Światowego Dnia Młodzieży w 2016 r. – jak wyjaśnił bp Wojciech Polak - będzie teraz przygotowanie dokładnych propozycji dla Ojca Świętego odnośnie do daty i proponowanej trasy papieskiej wizyty. W związku z tym, że w 2016 r. roku przypada jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski zaproponowana zostanie papieżowi wizyta w Poznaniu i Gnieźnie, a w związku z 25. rocznicą pierwszych ŚDM w Częstochowie - także na Jasnej Górze. Wśród propozycji znajdzie się również Warszawa jako stolica kraju. Jeśli chodzi o daty, to zaproponowana zostanie druga połowa lipca, gdyż sierpień w Polsce jest miesiącem tradycyjnych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę i biskupi nie chcieliby tego rytmu zaburzać. Członkowie Ogólnopolskiego Zespołu spotkają się niebawem z przedstawicielami najwyższych władz celem omówienia interesujących stronę państwową kwestii związanych ze Światowym Dniem Młodzieży i pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do Polski w 2016 r.

Księża biskupi uznali, że ŚDM w Polsce to wielka szansa dla polskiego Kościoła. „Potrzeba nam nowego impulsu i nowego dotknięcia Ducha Świętego i właśnie Światowy Dzień Młodzieży może spełnić taką rolę” – wyjaśnił abp Stanisław Budzik w rozmowie z KAI. Przyznał też, że biskupi są świadomi, że organizacja Światowych Dni Młodzieży jest jednocześnie bardzo trudnym wyzwaniem, które już dziś stawia nas przed mnóstwem problemów. „Ale podejmujemy je z radością, gdyż widzimy w tym ogromną szansę duszpasterską. Tym bardziej, że nie chodzi tu o przygotowania wyłącznie do ŚDM, ale także do 1050. rocznicy chrztu Polski, do odnowy naszej wiary” - wyjaśnił.

Duchowe przygotowania do ŚDM w Krakowie rozpocznie wędrówka krzyża Światowych Dni Młodzieży poprzez wszystkie polskie diecezje. Krzyż ten papież Franciszek przekaże Kościołowi w Polsce w Niedzielę Palmową 13 kwietnia przyszłego roku. W każdej polskiej diecezji krzyż przebywać będzie około 20 dni. Jest to krzyż, który został ofiarowany Janowi Pawłowi II przez młodzież podczas obchodów Roku Świętego w 1983 r. Przez rok krzyż ten przebywał w Bazylice św. Piotra, a następnie papież przekazał go organizatorom kolejnych Światowych Dni Młodzieży, którym towarzyszy on odtąd przez cały czas.

Biskupi z radością i wdzięcznością przyjęli informację o kanonizacji Jana Pawła II i choć czekają jeszcze na ostateczną decyzję Ojca Świętego co do terminu (ogłoszenie daty nastąpi 30 września), to - jak powiedział bp Wojciech Polak - już ustalony został ogólnopolski program dziękczynienia. Pierwszy jego etap nastąpi na Jasnej Górze 3 maja, następny 4 maja w Gnieźnie podczas obchodów uroczystości św. Wojciecha, i potem w Krakowie 11 maja i wreszcie 1 czerwca w Warszawie.

Biskupi rozmawiali także o zbliżającej się wizycie „ad limina” polskich biskupów w Stolicy Apostolskiej, która odbędzie się między 1 a 8 lutego przyszłego roku. Wszyscy polscy biskupi udadzą się razem do Rzymu, gdzie w pięciu grupach będą składać wizyty w poszczególnych watykańskich dykasteriach. Każdy biskup diecezji spotka się ponadto na krótkiej rozmowie z Ojcem Świętym.

Pasterze diecezji rozmawiali również o działalności egzorcystów w Polsce. Wysunęli propozycję, aby opracowane zostało ogólnopolskie dyrektorium na temat posługi egzorcystów. Jego podstawę stanowić winny postanowienia Stolicy Apostolskiej w tym zakresie.

Podczas obrad biskupi odnieśli się także do projektu ustawy o zmianie funduszu kościelnego ufając, że w tej kwestii zostanie zachowany tryb konkordatowy.

Na kolejnej stronie publikujemy pełną treść komunikatu

KOMUNIKAT

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej biskupi diecezjalni celebrowali pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski, Mszę św. na wałach Jasnej Góry. Następnie uczestniczyli w zebraniu poświęconym głównie Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie w 2016 roku i związanej z nimi wizycie Ojca Świętego Franciszka w naszym kraju. Przewodniczył mu abp Józef Michalik. Na zebraniu był również obecny abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.


1. Biskupi diecezjalni wyrazili wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za zapowiedź wspólnej kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Są przekonani, że prawdopodobny wiosenny termin kanonizacji umożliwi głębsze duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Już teraz zachęcają do podejmowania inicjatyw duszpasterskich w parafiach, diecezjach, zakonach, wspólnotach i ruchach, przygotowujących do przeżycia kanonizacji wielkich papieży. Biskupi ustalili, że ogólnopolskie dziękczynienia za ogłoszenie bł. Jana Pawła II świętym, odbędą się 3 maja 2014 roku w Częstochowie, 4 maja w Gnieźnie, 11 maja w Krakowie i 1 czerwca w Warszawie.

2. Radością i nadzieją Kościoła w Polsce są kolejne Światowe Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Będzie to spotkanie młodzieży z całego świata z Ojcem Świętym, ale także pierwsza pielgrzymka papieża Franciszka do naszej Ojczyzny. Okazją do tego jest również 1050. rocznica chrztu Polski.

Biskupi podjęli tematy związane z przygotowaniem duchowym Polaków do czekających nas wydarzeń w 2016 roku. Jego ważnym elementem będzie peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży w Polsce, powiązana z misjami ewangelizacyjnymi w różnych środowiskach naszej Ojczyzny. Zarówno spotkanie młodzieży, jak i pielgrzymka papieża są dla Kościoła w Polsce wielką duszpasterską szansą, pod warunkiem zaangażowania się wszystkich w ich przygotowanie.

Konferencja Episkopatu Polski zaproponowała skład ogólnopolskiego zespołu ds. wizyty Ojca Świętego w czasie Światowych Dni Młodzieży. Na jego czele stanął kard. Stanisław Dziwisz. W jego skład weszli m.in. kard. Kazimierz Nycz, arcybiskupi Józef Kowalczyk, Józef Michalik, Stanisław Gądecki, Wacław Depo oraz biskupi Henryk Tomasik i Wojciech Polak.

3. W lutym 2014 roku biskupi polscy złożą wizytę ad limina Apostolorum. Będą przebywać w  Stolicy Apostolskiej przez osiem dni i spotkają się w pięciu grupach z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz złożą wizyty w poszczególnych watykańskich kongregacjach i radach.

4. Biskupi podjęli temat posługi egzorcystów w Kościele w Polsce. Podziękowali za trud tej odpowiedzialnej misji. Zwrócili też uwagę na niektóre zagrożenia związane z tą posługą. Zachęcili do zachowania dużej roztropności przy wprowadzaniu modlitw o uzdrowienie w czasie Mszy św. Powołali też zespół do opracowania wskazań dla pracy egzorcystów.

Biskupi modlą się i polecają wstawiennictwu Maryi, Jasnogórskiej  Królowej Polski, wszystkich uczniów i rodziców, nauczycieli i wychowawców rozpoczynających nowy rok szkolny. Błogosławią rodakom w Polsce i poza jej granicami.

Podpisali: Biskupi diecezjalni Kościoła katolickiego w Polsce

Jasna Góra, 26 sierpnia 2013 r.