Ludzie gór świętowali na Śnieżce

KAI |

publikacja 10.08.2013 17:40

Po raz kolejny w dniu św. Wawrzyńca (10 sierpnia) na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, spotkali się Polacy, Czesi i Niemcy. Spotkaniu przewodniczyli: kard. Dominik Duka, metropolita praski i prymas Czech oraz biskup legnicki Stefan Cichy. Obecni byli także przedstawiciele najwyższych władz Polski i Czech, pielgrzymi i turyści.

Ludzie gór świętowali na Śnieżce AUTOR / CC 3.0 Schronisko na Śnieżce i kaplica św. Wawrzyńca

Dzień św. Wawrzyńca to patronalne święto przewodników górskich, ratowników i wszystkich miłośników gór. Każdego roku gromadzi ono kilkaset osób, w tym przedstawicieli władz kościelnych i państwowych.

Przy kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi sprawowana była Msza św., której przewodniczył metropolita praski. W homilii zwrócił uwagę na odpowiedzialną i niebezpieczna pracę ratowników górskich i wszystkich, którzy narażają swoje życie dla innych.

Natomiast w swoim słowie biskup legnicki Stefan Cichy odniósł się do postaci św. Wawrzyńca, jako przykładu ofiarowania się dla wiary. - Papież Benedykt XVI bardzo często namawiał, żeby popatrzeć na świadków wiary poprzez pryzmat poprzednich pokoleń. Świadkiem wiary sprzed wielu wieków jest dla nas św. Wawrzyniec. Choć zginął on za wiarę 10 września 258 roku, świadectwo jego męczeństwa jest do dziś wspominane. Swoją wiarę opierał przede wszystkim na słowach Pisma świętego i Eucharystii. Także my, za przykładem św. Wawrzyńca, powinniśmy być prawdziwymi świadkami wiary każdego dnia – powiedział na szczycie Śnieżki bp Stefan Cichy.

Szczególnymi gośćmi spotkania byli dwaj prezydenci Republiki Czeskiej - obecnie urzędujący Miloš Zeman oraz jego poprzednik Vaclav Klaus. Prezydent Zeman wspomniał, że życie ludzkie jest jak wędrowanie po górach. - Niektórzy stawiają sobie wysokie cele w życiu. Wysokie, jak te góry. Ale trzeba pamiętać, że po zdobyciu każdego szczytu, z jego wierzchołka rozpościerają się nowe horyzonty. To one dają nam motywację do pójścia dalej. Tego wam życzę, abyście zawsze podążali za swoimi marzeniami – podkreślił prezydent Czech. Polski parlament reprezentował Grzegorz Schetyna, a samorząd dolnośląski wojewoda Marek Skorupa oraz marszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Pokój.

Po Eucharystii wojewoda dolnośląski Marek Skorupa odznaczył marszałka województwa dolnośląskiego Jerzego Pokoja Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego i działalność na rzecz społeczności lokalnej. Z kolei Sejmik Województwa Dolnośląskiego odznaczył Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” osoby, które swoją pracą przysłużyły się sprawie ratownictwa górskiego w Sudetach.

Uhonorowani zostali także: bp Stefan Cichy, ks. Franciszek Schirmer, ks. Zenon Stoń – proboszcz z Karpacza oraz były wojewoda jeleniogórski Jerzy Gołaczyński.
Uczestnicy nabożeństwa oddali także hołd wszystkim, którzy pozostali w górach na zawsze. W Kotle Łomniczki znajdującym się u podnóża najwyższego szczytu Karkonoszy znajduje się symboliczny cmentarz ludzi gór. Każdego roku składane są tam kwiaty i zapalne są znicze.

Geneza spotkań na Śnieżce sięgają 1978 r., kiedy spotykali się tam nielegalnie przedstawiciele ruchów antykomunistycznych z Polski i Czechosłowacji. Od 1981 r., od 300. rocznicy poświęcenia kaplicy z inicjatywy Jerzego Pokoja, ówczesnego członka Zarządu Koła Przewodników Sudeckich, 10 sierpnia zaczął być obchodzony jako święto przewodników sudeckich. Z tym świętem obok przewodników związali się również ratownicy GOPR, funkcjonariusze Straży Granicznej, a także służby Karkonoskiego Parku Narodowego.